Otvorena izložba "Srpska književnost i Veliki rat"
BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić otvorio je danas u Biblioteci grada Beograda izložbu "Srpska književnost i Veliki rat", istakavši da hladna istorijska statistika nema moć da današnjim generacijima približi svu veličinu žrtve i stradalništva srpskog naroda u Prvom svetskom ratu.
Predsednik Nikolić je istakao da Veliki rat i drugi prelomni istorijski događaji za Srbe nisu puka statistika, jer Srbi svoju prošlost nose u svom srcu i genima "nasleđenu od kostiju predaka".
Istoriju Srbije ispričanu faktografijom, brojkama i statistikama, rekao je on, mogu da nauče i stranci, ali ona mora da sadrži doživljaj prošlih događaja i omogući poistovećivanje sa precima.
"Ako bismo dozvolili da naša deca danas, 20 godina otkako je preminuo poslednji Srbin učesnik Velikog rata, Solunac kako smo ih od milošte i sa poštovanjem zvali, o toj srpskoj epopeji uče samo iz istorije, počinili bismo težak greh", objasnio je Nikolić, istakavši da je upravo zato ova izložba važna za potpuni doživljaj jednog istorijskog razdoblja.
"Razumevanje rata, spoznaja herojstva i žrtve, uzdizanje na pijedastal junaštva i čojstva srpske vojske i stanovništva, naš ljudski odnos prema Velikom ratu ispravno se može izgraditi i opstati najpre kroz emotivni doživljaj. Tu priču nama i potomcima pričaju pisci koje je na ovom mestu okupila Biblioteka grada Beograda", rekao je predsednik Srbije.
Izložba se sastoji iz tri celine, a prvu čini 17 plakata u digitalnoj štampi na kojima su predstavljeni srpski pisci koji su kao savremenici pisali o Velikom ratu u ratu, a neki od njih su bili i učesnici kao vojnici na frontu ili kao civili koji prelaze Albaniju.
Druga celina nudi pregled srpske književnosti u periodičnim publikacijama koje su izlazile u Srbiji, Hrvatskoj, Grčkoj i Francuskoj za vreme rata. Većina autora zastupljenih u tim novinama i časopisima i sama je učestvovala u ratu prelazeći Albaniju i zaustavivši se na Krfu, koji je tada bio glavno književno središte.
Treću izložbenu celinu čine originalni primerci retkih knjiga objavljenih u toku i neposredno pre i posle Velikog rata - od Istorije nove srpske književnosti Jovana Skerlića (Beograd, 1914), preko knjige Iz ratnih dana 1912-1917 Ive Ćipika (Solun, 1917) i Jugoslovenske književnosti Pavla Popovića (Kembridž, 1918), do Utuljenih kandila Dragiše Vasića (Beograd, 1922).