OTVORENO: Čović o evropskom NBA, privatizaciji na putu ka Evroligi i poziciji ABA lige u njoj
Evropsku košarku tresu tektonske promene kojima moramo da se prilagodimo – rekao je predsednik Crvene zvezde o promeni formata takmičenja u Evroligi.
Vest da će košarkaška Evroliga uskoro dobiti nove obrise kao grom iz vedra neba pogodila je u utorak Evropu (više o tome pročitajte OVDE), a naročito Jadran, jer je prema novom formatu ABA ligi zagarantovano samo jedno mesto u njoj, dok je drugo na "staklenim nogama". Ipak, prvi čovek Crvene zvezde Nebojša Čović je dan kasnije analizirao pozicije regionalnog takmičenja i nagovestio da bi učešće timova iz Jadranske lige u ULEB-ovim takmičenjima trebalo da bude znatno veće u odnosu na ono o čemu su mediji spekulisali od preliminarne vesti iz Barselone.
- Nisam iznenađen na nove okolnosti s obzirom da pratimo te promene još od 2011. godine, kada je to krenulo kroz projekte tada definisane u Francuskoj i koje su bile definisane kroz nekih 15 tačaka. Paralelno sa tim FIBA je iznela svoj koncept u kojem nas nigde nema. Možda se samo naziremo u jednom od četiri kruga kvalifikacija. Što se tiče ovog Evroliginog projekta predstavljenog u utorak, to je "nulta pozicija". Vidim da u medijima postoje različita tumačenja, ali minimum koji ABA liga očekuje je da prvak ide direktno u Evroligu, da drugi ide u kvalifikacije, a da polufinalisti idu u Evrokup, što nije tako loše za početak. Sledi nastavak razgovora u kojima ćemo pokušati da obezbedimo još neke druge stvari – rekao je Čović novinarima u hali "Basketlend" u Železniku i dodao:
- Ako se zapitamo zašto je 11 klubova sa "A" licencom, mislim da je želja bila da se podmire njihovi interesi i interesi Italije i Litvanije, gde uvek postoji pitanje zašto Žalgiris, a ne neko drugi. Ali da ne otvaramo sada to pitanje, već treba nastaviti razgovore koji će biti i tokom decembra i posle toga. Ima sasvim dovoljno vremena da se koriguju određene stvari.
Čović je pokušao da objasni značaj ulaska američkog kapitala u Evroligu novog formata i objasnio kakva je pozicija Srbije i regionalne košarke u novim okolnostima.
- Ono što je ključno za taj projekat je ulazak američke marketinške kompanije "IMG" koja je u njega ušla sa 630 miliona evra na desetogodišnjem nivou, što je nekih 63 miliona po godini, od čega bi klupovima trebalo da ide nekih 60 odsto. Mi od kukanja i priče da će ovo biti "sport za bogate" nećemo imati ništa. Moramo da shvatimo da moramo da reformišemo naše pristupe, a to znači da naši klubovi moraju da kroz što veći broj projekata obezbede sopstvene prihode i da na taj način počnemo da se približavamo velikima. Zbog toga je jedan od obaveznih pristupa i sama privatizacija. Mislim da imamo prostor za sve to, ali je potreban veliki rad i velika energija.
Evropska NBA liga
Čović je objasnio i šta vidi kao sledeći korak čelnika ABA lige u pogledu pregovora o statusu klubova iz regiona u ULEB-ovim takmičenjima, ali i reakcije FIBA na nov predlog.
- Očekujem da vidim kako će FIBA sada odgovoriti, odnosno kakvu će kontraponudu dati, ali mislim da je ovaj koncept dobar i da on predstavlja predigru onoga što će se za pet ili deset godina rađati na prostorima Evrope, a to je pandan američkoj NBA ligi, kao nekakav evropski NBA. U tom smislu, očekujem da ovaj iznos od 630 miliona poraste možda i do 900 miliona na tom desetogodišnjem nivou. Radićemo na tome i mislim da imamo dobre osnove da to dostignemo.
Prvi čovek crveno-belih smatra da i Evroliga ima interes da Jadransku ligu uključi u novi format.
- Znam stav čelnika Evrolige, a on je da ne žele da preskoče prostor bivše Jugoslavije. A kada imate zagarantovan taj prostor, onda na njemu imate zasigurno i Beograd kao dokazani i provereni košarkaški grad. Mislim da je potrebno samo strpljenje i dobar rad kako bismo dobili više od onoga što sada imamo.
Kojih 11 klubova će imati "A" licence?
Evroliga nije potvrdila odakle će doći ti klubovi sa "A" licencama, ali prema Čovićevom shvatanju to za ABA ligu nije posebno značajno, već odnos preostalih pet "karata za Evropu".
- U ovom trenutku mogu da tvrdim da mi ispod pomenute "nulte pozicije", u kojoj vicešampion ide u kvalifikacije, ne možemo da idemo. Drugo i treće mesto ići će prvacima Nemačke i Francuske. Videćemo, možda bude Evroliga i sa 18 klubova. U ovom formatu je sa 16, ali treba vreme da se dogovorimo i postavimo zajednički pristup.
On smatra da je poslovanje stare ABA lige uticalo da pozicija regionalnog takmičenja ne bude bolja nego što je trenutno.
- Što se tiče ABA lige, možda je mogla da ima i bolju poziciju, ali su to posedice rada još od 2007. i 2008. godine, pa sve do ove kada smo napravili novu ABA ligu i kada imamo prvi put novi pristup. Ne zaboravite da ABA liga nije 14 godina bila registrovana sve do 31. maja ove godine, a to znači da do tog datuma nismo ni postojali kao liga. U velikoj meri smo bili dezavuisani, ali se ne bih vraćao na prošlost. Njom ćemo se baviti kada dođe vreme i videti ko je šta radio.
Zadatak srpskih klubova - šta i kako dalje?
- Neophodna je homogenizacija srpskih klubova. Naravno, onda i homogenizacija klubova unutar ABA lige, kao i dobra koordinacija sa našim savezom u pogledu projektovanja nove strategije. Dešavaju se tektonske promene u evropskoj košarci i mi tome moramo da se prilagodimo. Od priče da smo najbolji, da smo prvaci... to je sve lepo, ali to je sve za arhivu. Evropa ide novim konceptom, a mi moramo ubrzano da se prilagodimo, da zadržimo nivo naše košarke i da ga još više podignemo – smatra Čović.