Ovim namirnicama do jake mišićne mase
Nutricionisti su zaključili da su proteini ključ vitke linije bez masnih naslaga, i da oni treba da budu u svakom našem obroku.
Namera da povećate svoju mišićnu masu može predstavljati veliku muku, samo ukoliko vaša ishrana nije koncipirana na pravi način. Poenta je u adekvatnim vrstama namirnica i dovoljnim količinama namirnica.
Kako vam ovaj zadatak ne bi predstavljao problem, nudimo vam nekoliko saveta.
Za početak, važno je da vam ishrana bude bogata proteinima, ugljenim hidratima, mineralima i vitaminima, s tim što proteini treba da budu primarni, a sve ostalo kao njihova dopuna. Proteini moraju biti svuda – u doručku, ručku, večeri, pa čak i u užini.
Proteini u namirnicama, nakon što se nađu u vašem organizmu, u procesu prerade i raspodele, direktno postaju deo vaših mišića, odnosno direktno se pretvaraju u mišićnu masu. Drugi elementi, kao što su ugljeni hidrati, minerali i vitamini, imaju ulogu da taj proces pretvaranja proteina u mišićnu masu olakšaju i može se reći omoguće, dajući telu energiju. Ukoliko u organizmu nema dovoljno energije, on postaje onemogućen da normalno i pravilno funkcioniše i samim tim umesto da unete proteine pretvara u mišiće, on ih sagoreva i troši.
Minerali i vitamini iz namirnica omogućavaju da se očuva normalna funkcija mišića i da mišići budu zdravi i otporni, piše portal najzdravijahrana.com.
Namirnice bogate ugljenim hidratima, treba da jedete ujutro, kada je organizmu potrebna najveća doza energije, ali i u obrocima koje uzimate neposredno pre treninga. Na taj način, kada vaš organizam pre treninga dobije dovoljnu količinu ugljenih hidrata, on postaje spreman i sposoban za efikasno treniranje i za obradu proteina koje treba uneti posle treninga.
Da podsetimo, hrana bogata proteinima: sve vrste mesa, a posebno belo pileće i belo ćureće meso, junetinja i teletina, kao i riblje meso. Takođe, proteini se nalaze u prinču, barenom pasulju, grašku i drugim vrstama mahunastog povrća. U istu grupu namirnica, svrstavaju se i kuvana jaja, kao i banane.
Hrana bogata ugljenim hidratima: orasi, lešnici, bademi, pistaći, kao i sve vrste suvog voća, poput suvog grožđa, urme, smokve, kajsije, šljive i sl.
Pročitajte i: Smanjite rizik od šloga