Planovi Ministarstva pravde posle prvih 100 dana
BEOGRAD - Ministar pravde Nikola Selaković ocenio je da je za prvih 100 dana rada ove Vlade njegovo ministarstvo postiglo dobre rezultate u oblasti zakonodavstva, infrastrukture, novih pravosudnih profesija i najavio niz novih poduhvata u narednom periodu.
Ministar je istakao da se za razliku od dosadašnjih aktivnosti na donošenju novih zakona u narednom periodu težište prebacuje na dobru pripremu za primenu zakona jer samo tako on može dati dobre i efikasne rezultate.
Najbolji primer za to je, kako je naveo, Zakon o prekršajima za koji se temeljno pripemao više od pola godine pre početka njegove primene, a koji je već dao izuzetno dobre rezultate.
Kada su u pitanju sudovi, ministarstvo takođe ima velike i ambiciozne planove na rekonstrukciji i revitalizaciji, renoviranju i adaptiranju i izgradnji pravosudne infrastrukture. Tako će 1. septembra u Beogradu početi sa radom prvi temeljno uređen pravosudni objekat posle gotovo 40 godina u Bulevaru Nikole Tesle 42 a.
To je zgrada u kojoj je nekada bio "Aeroinžinjering", a koja je renovirana u sud za namene parničnog odeljenja Prvog osnovnog suda u Beogradu. U njoj će raditi oko 650 ljudi, sa 102 sudnice odlično opremljene. Osim nje, završena je zgrada Prekršajnog suda u Šapcu koji do sada nije imao svoju zgradu.
Nakon što se useli u zgrada u Bulevaru Nikole Tesle, Ministarstvo planira da krene sa radovima na zgradi bivšeg Petog opštinskog suda u Ustaničkoj ulici i da u prvom tromesečju naredne godine u nju useli ceo Prekršajni sud u Beogradu koji je sada raštrkan na 14 lokacija u gradu.
"Planirani su i radovi na zgradi u Katanićevoj ulici, od oko 17.000 kvadrata i na kraju kruna svega toga za Beograd je potpuno renoviranje i rekonstrukcija "Palate pravde" u Savskoj ulici", rekao je Selaković.
Najavio je i rad na objektu za zgradu Apelacionog suda u Kragujevcu, u nalaženju dobrog rešenja za Apelacioni sud u Novom Sadu ali i u drugim manjim mestima kao što su Sjenica, Petrovac na Mlavi, kao što su smestaj za tužilaštava u Somboru ili Ubu.
"Imamo jedan veliki, ambiciozan plan, on je do sada izgledao kao spisak lepih želja, sada su zahvaljući velikom predanom radu ljudi iz Ministarstva pravde, te želje počele da postaju realnost", zaključio je Ministar pravde.
Na predlog Ministarstva pravde Skupštine Srbije je od kraja aprila usvojila set od osam zakona, među kjojima su četiri potpuno nova zakona, zakon o izvršenju krivičnih sankcija, Zakon o probaciji, Zakon o pravobranilaštvu i Zakon o mirnom rešavanju sporova, a četiri sa izmenama i dopunama - Zakon o vanpraničnom postupku, Zakon o izvršenju i obezbeđenju, Zakon o parničnom postupku i Zakon o krivičnom postuku.
Kada su u pitanju pravosudne profesije, prošle sedmice izvršena su prva imenovanja javnih beležnika u Srbiji nakon više od 80 godina, sa ciljem da se u Srbiji uspostavi dobar, stabilan i održiv sistem javnog beležništva, podsetio je ministar.
Imenovano je još 87 privatnih izvršitelja, tako da ukupan broj izvršitelja sada iznosi 217 što čini ukupno 70 posto od broja predviđenog broja izvršitelja u Srbiji.
Kada je u pitanju delatnost Uprave za izvršenje krivičinih sankcija koja je pod okriljem Ministarstva pravde, Selaković je istakao rad na renoviranju, adaptaciji i izgradnji nove infrastrukture.
"U Niškom zatvoru je završen paviljon C koji nije temeljno preuređivan, ni renoviran od 1910. godine od kada je otvoren. On je sada otvoren za 246 lica. Kada ga uporedite sa onim starim paviljonom, njegov kapacitet je u ovom slučaju manji, ali iz razloga što smo ga priveli najboljim evropskim standardima", naglasio je ministar.
Takođe, u Subotici je otvoren i novi paviljon na ekonomiji okružnog zatvora u koji može da bude smešteno, u otvorenom tretmanu, ukupno 48 osuđenika koji imaju odličnu priliku, da se isprofilišu u delatnostima ratarstva, povrtarstva ili stočarstva, jer ta ekonomija, prema rečima ministra, raspolaže sa oko 90 hektara obradivih površina i ostvaruje prinose.
Ministar je pohvalio saradnju sa ministarstvima pravde, BIH i Republike Srpske, kao i nastavak saradnje sa Makedonijom, Bugarskom i Rumunijom.
"Naravno, ta saradnja se najviše odnosi na saradnju pravosuđa Srbije sa pravosuđima tih zemalja, odnosno na zajedničku borbu protiv korupcije, terorizma kao i organizovanog kriminala u svim njegovim oblicima bilo da je u pitanju nedozovoljeni promet droga, ljudi, kapitala.