Pokrenuta inicijativa za donošenje propisa u oblasti montaže suve gradnje
Kako bi se obezbedila bezbednost i kvalitet ugrađenih materijala i sistema, i smanjila mogućnost nesreća, Grupacija Suva gradnja Srbije PKS apeluje da se što pre usvoje odgovarajući savremeni standardi i donesu tehnički propisi u oblasti suve gradnje.
Tim povodom Grupacija Suva gradnja Privredne komore Srbije u organizaciji PKS i relevantnim institucijama, organizovaće Okrugli sto sa temom „Unapređenje bezbednosti i zakonska regulativa u oblasti Suve gradnje Republike Srbije“ koji će se održati u 19. marta sa početkom u 12 sati u prostorijama PKS, Resavska 13-15.
"Nedavno smo bili svedoci pada spuštenog suvomontažnog plafona od gipsanih ploča u Osnovnoj školi "Bora Stanković" u Vučju kod Leskovca. Ugradnja nestandardizovanih i neadekvatnih elemenata konstrukcije plafona rezultirala je obrušavanjem plafona koji je neposredno pre toga, prilikom rekonstrukcije postavljen u školi. Srećna okolnost ovog incidenta je što u trenutku obrušavanja nije bilo nikoga u školi, i dogodila se samo velika materijalna šteta. Sve to uslovilo je da se pokrene inicijativa o uvođenju standarda iz oblasti suve gradnje, što će doprineti većoj bezbednosti u školama, vrtićima, bolnicama, javnim i privatnim ustanovama koje imaju ugrađene suvomontažne sisteme."
„Suva gradnja je savremena tehnologija gradnje, ali nije nova u Evropi, a ni u Srbiji. U bivšoj SFRJ dve fabrike su proizvodile gips kartonske ploče: Knin i Debar i to prema JUS standardima. Stari JUS standardi su zastareli i ne prepoznaju savremene materijale za Suvu gradnju. Da bi se osigurala kvalitetna i bezbedna gradnja neophodno je usvojiti savremene standarde iz oblasti montaže Suve gradnje. Verujemo da će ova inicijativa dati konkretne rezultate, i da će stručna javnost i naše zakonodavstvo prepoznati njenu važnost“, izjavio je Goran Stojiljković, tehnički savetnik za suvu gradnju u kompaniji Knauf, članice Grupacije Suva gradnja Srbije.
Šta je to suva gradnja?
Suva gradnja je sistemsko montažno izvođenje pregradnih zidova, zidnih obloga, spuštenih plafona, obloge potkrovlja, suvih estriha i duplih podova sitnim prefabrikovanim montažnim elementima bez unošenja dodatne vlage u prostor. Sinonim i osnovni element za sisteme suve gradnje je gipskartonska ploča.
Izrada sistema suve gradnje od gipsanih ploča: lakih montažnih i pregradnih zidova, spuštenih plafona, oblaganje stubova, plafona i zidova, u svetu je dobro poznat i opšte prihvaćen, kao ekološki besprekoran, najbrži i najčistiji sistem gradnje. U Srbiji postoji bezbroj dobrih primera primene ovih materijala u gradnji ili rekonstrukciji objekata. Osnovni problem kod nas predstavlja ugradnja loših nestandardizovanih materijala i zastareli standardi.
Uvođenjem i poštovanjem savremenih standarda prilikom ugradnje, izvođenja, a naročito kontrole ugrađenih sistema umnogome će pomoći u podizanju kvaliteta ugrađenih materijala i konstrukcija, a samim tim i eliminisanju eventualnih grešaka i posledica, koje se mogu dogoditi nakon nestručnog postavljanja i ugradnje nestandardizovanih suvomontažnih materijala. Sistemski materijali, ne samo korišćenje kvalitetne gipsane ploče, omogućiće da korisnici iskuse sve prednosti suvomontažne gradnje: suva, brza, ekonomična i čista gradnja bez štemovanja za prolaz instalacija i velikog otpada, materijali sa garantovanom ugodnom klimom stanovanja, lake i tanke konstrukcije, perfektna zvučna, protivpožarna i toplotna zaštita sa fleksibilnim konstrukcijama za postizanje perfektnih savremenih eneterijera.
Savremeno građevinarstvo se više ne može zamisliti bez sistema suve gradnje. Okruženi smo pozitivnim primerima ugrađenih sistema suve gradnje: unutrašnji zidovi, spušteni plafoni, oblaganje zidova, plafona i potkrovlja, suvih estriha i duplih podova, protivpožarni i akustični sistemi u šoping centrima, hotelima, stanovima, poslovnim i industrijskim kompleksima, bolnicama, školama, kafićima itd. Dobri primeri su Nemačka škola Beograd, kao i Hotel Stari Mlin.
Na tržištu postoje proizvođači materijala i sistema koji potpuno ispunjavaju evropske standarde i kvalitet i imaju odgovarajuću višu cenu u odnosu na „garažne“ nestandardizovane materijale. Nestandardizovani materijali nemaju odgovarajući kvantitet ni kvalitet koji može garantovati statičku stabilost sistema. Nažalost, kod nas, cena još uvek često predstavlja jedan od ključnih faktora, što u slučaju gradnje može biti fatalno.
Veoma je važno pridržavati se standarda, tehničkih propisa i preporuka proizvođača, njihove tehničke dokumentacije i uputstava za primenu. Neophodno je upotrebljavati jedino sistemske komponente i sistemska rešenja proizvođača, sertifikovane od strane najuglednijih građevinskih instituta Srbije i Evrope.