Poligraf - sprava između laži i istine
Osim osumnjičenih za krivična dela, na poligrafskom testiranju sve češće završavaju i zaposleni u privatnim firmama. Zbog sumnje u lojalnost preduzeću, sve više vlasnika firmi svoje zaposlene šalje na poligrafsko testiranje.
"Na koji način se vodi razgovor tokom koga ćete sakupiti najviše informacija potrebnih za testiranje uči se tokom prakse. Ispitanik nikad ne sme da primeti razliku između njega i testologa. Sa ispitanikom morate da vodite razgovor tako da on misli da ste na istom nivou", objašnjava za "Politiku" Slobodan Zečević, bivši dugogodišnji poligrafista u beogradskoj policiji.
Zahteva poslodavaca je mnogo. Najčešće se poligrafima obraćaju zbog nemilih događaja u preduzeću, uglavnom krađa. Poslodavci traže i da se proveri lojalnost zaposlenih, da i pored svoje rade i za neku drugu firmu, da li su u firmu došli da ukradu neki računarski program ili nešto slično.
"U slučaju da neko od zaposlenih ne želi da potpiše izjavu o dobrovoljnom pristanku na poligrafsko testiranje, obaveštavamo poslodavca o tome. U toku prošle godine samo njih dvadesetak je odbilo da se testira. Šta je posle toga bilo sa njima, ne zna se, s obzirom da se naš posao završava kad poslodavca obavestimo da je njegov zaposleni odbio da se testira", navodi Boro Banjac, penzionisani policijski general koji trenutno drži detektivsku agenciju.
Rezultati testiranja, prema rečima Banjca, očitavaju se slično kao kardiogram.