Privreda polako izlazi iz krize, ali nezaposlenost i dalje problem
Privreda Srbije je ove godine uspela da prevaziđe posledice krize, odnosno dostigla nivo bruto domaćeg proizvoda koji je imala u 2008. godini, poslednjoj pre recesije, navodi se u novom polugodišnjem “Pregledu svetske ekonomije” Međunarodnog monetarnog fonda.
MMF u istom izveštaju navodi da domaću ekonomiju u narednim godinama čeka prilično usporen rast, a da se nešto dinamičnijem razvoju možemo nadati tek krajem decenije.
Srbija je 2013. godinu završila sa BDP-om koji je za 0,1 procenat niži od onog kojeg je ostvarila u 2008. godini. Ipak, najteža posledica koju je kriza ostavila na Srbiju – veliki rast nezaposlenosti, još uvek nije ni izbliza sanirana. A ako je verovati MMF-ovim prognozama, tu neko naročito povećanje ne treba očekivati ni u narednih nekoliko godina.
Stopa nezaposlenosti u Srbiji danas prema ovom izvoru iznosi 21,6 odsto, što je znatno više od 14,7 u 2008. godini. Naredne godine, stopa nezaposlenosti bi trebalo čak da se poveća na 22 procenta, da bi tek 2019. blago spustila na 20,4 procenta.
Kada je reč o rastu privrede, MMF nam predviđa napredak, ali prilično spor: ove godine BDP Srbije biće uvećan za jedan procenat, a onda će se postepeno uvećavati za po pola procentna poena godišnje. Tek 2018. i 2019. godine, možemo da očekujemo dinamičniji rast, sa godišnjim stopama uvećanja BDP-a od tri, odnosno četiri procenta.
- To se stručno zove stagnacija – komentariše ove podatke ekonomista dr Miroslav Zdravković.
Ono što je pozitivno za Srbiju u prognozi stručnjaka iz Vašintona jeste niska stopa inflacije koja nas očekuje u narednim godinama. Nakon relativno visokog rasta cena u prvoj deceniji ovog veka kada je inflatorna stopa često prelazila 10 procenata (da ne spominjemo sada kako su cene rasle devedesetih godina), do kraja ove dekade možemo računati na, barem za naše prilike, prilično usporen rast cena – ove godine od pet procenata, a potom u narednim godinama po četiri odsto.
(Dnevnik)