RASPRAVA O BEOGRADU NA VODI: U Skupštini obrazlaže i premijer Vučić
BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije započeće raspravu o leks specijalisu o projektu "Beograd na vodi".
Parlament će o Predlogu zakona o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinskih dozvola neophodnih za realizaciju projekta "Beograd na vodi" sutra obaviti i raspravu u načelu i raspravu u pojedinostima.
Predloženi zakon pred poslanicima će "braniti", kako je sam ranije najavio, premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji je u više navrata naglasio da je to jedan od najvažnijih projekata za budućnost Srbije, ne samo za Beograd, budući da će pomeriti sa mrtve tačke domaću građevinsku industriju i kompletan industrijski sektor.
Predstavnici vladajuće većine ukazivali su uoči skupštinske debate na značaj tog projekta, koji će, ubeđeni su, pokrenuti čitavu Srbiju i region, dok predstavnici opozicije traže njegovo povlačenje iz procedure i usklađivanje sa pravnim sistemom Srbije.
Predloženim zakonom se uređuje utvrđivanje javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti radi realizacije projekta izgradnje "Beograd na vodi", kao projekta od posebnog značaja za Republiku Srbiju i Grad Beograd.
Vlada Srbije je predloženi zakon uputila u skupštinsku proceduru 9. marta, a njime se određuje korisnik eksproprijacije, uređuje postupak i drugi odnosi koji nastanu u realizaciji Projekta, postupak i način izdavanja građevinske dozvole i drugih akata potrebnih u postupku izgradnje objekata...
Po tom zakonskom predlogu Republika Srbija i Grad Beograd imaju sva prava, obaveze i odgovornosti korisnika eksproprijacije predviđene zakonom kojim se uređuje eksproprijacija kao i ovim zakonom.
Za eksproprisanu nepokretnost vlasnik ima pravo na naknadu koja ne može biti niža od tržišne vrednosti nepokretnosti, navodi se u obrazloženju i dodaje da je vlasnik nepokretnosti dužan da se izjasni u roku od osam dana od dana dobijanja predloga za eksproprijaciju.
Prema podacima iz Prostornog plana, na površini od oko 177 hektara predviđeno je da se izgradi nešto više od 1.000.000 kvadratnih metara stambenog prostora, oko 750.000 kvadratnih metara poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 kvadrata javnih sadržaja kao što su vrtići, škole, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene zaštite i oko 242.000 kvadrata novih zelenih površina.
Ovi kapaciteti, navodi se u obrazloženju Predloga zakona, omogućavaju da na ovom prostoru bude više od 13.000 zaposlenih i više od 17.000 stanovnika.
Predloženi zakon je druga tačka dnevnog reda treće sednice parlamenta u okviru prolećnog zasedanja, koju su započeli 2. aprila, a u njenom dosadašnjem toku razmotrili su u načelu predloženi zakon o inspekcijskom nadzoru.