MEDIJSKI ZAKONI: Novinarstvo je opasno i časno zanimanje
BEOGRAD – U Skupštini Srbije se povela oštra polemika da li i autocenzuru treba uvrstiti u zakon o javnom informisanju i medijima ili precizirati da je informisanje slobodno i da ne podleže cenzuri i autocenzuri.
U parlamentu traje rasprava o amandmanina na predloge zakona o javnom informisanju i medijima, o elektronskim medijima i o javnim medijskim servisima.
Autocenzuru je amandmanom zatražila Nova demokratska stranka. Taj amandman je vlada odbila jer, kako je navela u obrazloženju, autocenzura nije predmet zakona već je stvar ličnog integriteta svakog pojedinca.
Ministar kulture Ivan Tasovac je kazao da je autocenzuru nemoguće sankcionisati.
"Kako mislite da kaznite novinara koji se autocenzurisao", upitao je Tasovac i naveo da su novinarska udruženja dala predloge kroz amandmane a da nijedno udruženje nije predložilo uvođenje
autocenzure u zakon.
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Zoran Babić naveo je da je novinarstvo časno i opasno zanimanje svuda u svetu i da je sramotno i strašno da se novinari nazivaju kukavicama naročito od onog "čoveka koji nije definisao da li ima autocenzuru ili ima strah jer nema argumenata".
Poslanica SNS Marija Obradović odbacila je navode da predstavnika opozicije nema u medijima navodeći da opozicija ima najveći broj pres konferencija u parlamentu iz koga svakodnevno izveštava oko 30 novinarskih ekipa.
Zoran Živković je ocenio da je zakon dobra osnova za borbu protiv cenzure ali i naveo da u Srbiji ima mnogo dobrih zakona koji se ne sprovodi i da vlada konkretno treba da pokaže da želi da sprovede zakon.