Rat bogataša za Škotsku
EDINBURG – U lobiranje za nezavisnost Škotske uključili su se i poslovni ljudi, koji ishod referenduma 18. septembra posmatraju samo na jedan način – kroz profit.
Samo dan nakon objavljivanja u listu “Skotsmen” pisma 130 škotskih firmi koje su se izjasnile protiv odvajanja od Londona, u “Heraldu” je juče izašlo pismo 200 firmi koje smatraju da će nezavisnost doneti ekonomsku dobit, prenosi Blic.
"Naše privredne veze unutar Ujedinjenog Kraljevstva su veoma bliske i od njih zavisi skoro milion poslova u Škotskoj", naveli su unionisti u “Skotsmenu”, i dodali da postoje “značajni rizici” ukoliko kod škotskih birača za tri nedelje preovlada glas “za” nezavisnost.
Čudni rezultati anketa
"Fajnenšl tajms“ piše da su sve veća odstupanja u anketama. Po agenciji „Jugov“, unionisti imaju 14 odsto prednosti (57:43), a po "Panelbejsu“ razlika je napetih četiri odsto (52:48). Oko 65 odsto Škota starijih od 50 godina zaokružiće "ne“
130 privrednika izjasnilo se protiv odlaska Škotske iz unije
200 vlasnika firmi i direktora podržalo je nezavisnost
Među potpisnicima pisma i zagovornicima ostanka u Velikoj Britaniji posebno se ističu proizvođači škotskog viskija, poput “Edringtona” i “Vilijam Grent end sonsa” koji prave čuvene viskije “Fejmus graus” i “Glenfidik”. Iz “Vilijam Grent end sonsa” su prema nezvaničnim podacima donirali čak 125.000 evra za kampanju unionista.
Ono što najviše brine proizvođače ovog alkoholnog pića jeste zastupanje njihovih interesa u inostranstvu pošto bi nezavisna Škotska imala svega oko 90 ambasada, znatno manje u odnosu na broj britanskih diplomatskih predstavništava. Proizvodnja viskija je treća industrijska grana u Škotskoj, a od deset boca devet prodaju u inostranstvu, pa je razumljiva njihova zabrinutost.
S njihovim strahovima se ne slažu zagovornici odvajanja od Engleske, koji tvrde da će “nezavisna Škotska priznati male i velike preduzetnike kao one koji će doneti bogatstvo i poslove nacionalnoj privredi u budućnosti”.
"To će ohrabriti kulturu u kojoj se neguju inovacija, napor i preduzetništvo. To će dati moć škotskom narodu da usmeri ogromne resurse naše zemlje ka interesima onih koji žive i rade ovde", pišu ovi biznismeni u Heraldu.
U ovom timu su ser Brajan Sauter, gazda transportne kompanije "Stejdžkouč“, koji je za kampanju u korist nezavisnosti dao 1,25 miliona evra, Daglas Flint, predsednik bankarskog giganta HSBC, kao i drugi članovi poslovne elite.
U Škotskoj je juče boravio Dejvid Kameron, britanski premijer, koji je ovom posetom mogao nesvesno da utiče na povećanje broja glasača za nezavisnost pošto mere torijevske vlade nisu omiljene u Škotskoj.
Prema sarkastičnim zvaničnicima Salmondove Škotske nacionalne partije, Kameron je najbolji u regrutovanju onih koji će glasati “za”. Šef Dauning strita broj 10 sinoć se obratio učesnicima godišnje večere škotskog ogranka Konfederacije britanske industrije, u očiglednom pokušaju da poslovne ljude odgovori od nezavisnosti.