REŠENJE ZA SIVU EKONOMIJU? Uvođenje onlajn fiskalnih kasa
BEOGRAD - Do kraja godine u Srbiji se očekuje novi zakon o fiskalnim kasama kojima će biti zakonski uređen deo delatnosti koje sada nemaju obavezu izdavanja fiskalnih računa, prema rečima ministra finansija, Dušana Vujovića.
Prelazak na na novi sistem je još 2014. godine najavljivao prethodni direktor Poreske uprave, Ivan Simić. Međutim, prema informacijama dostupnim NALED-u, po pitanju uvođenja onlajn fiskalnih kasa, država razmišlja na sledeći način:
- Najjednostavnije i najsigurnije rešenje bi bilo da većina keš transakcija bude praćena fiskalnim računom. To će, uz uvođenje onlajn fiskalnih kasa, biti predloženo kao jedna od ključnih mera u nacionalnom programu za suzbijanje sive ekonomije, na kom rade Vladino koordinaciono telo i Stručna grupa koju predvodi NALED - prema rečima izvršne direktorke Nacionalne alijanse za lokalni i ekonomski razvoj, Violete Jovanović, prenosi list Danas.
NALED je sproveo istraživanje uz podršku USAID-a u okviru Projekta jačanja konkurentnosti i rezultati su:
- 52 odsto građana ne traži fiskalni račun od trgovca ili ugostitelja ukoliko ga ne dobije
- 81 odsto ispitanika ne bi prijavilo prodavnicu koja nije izdala račun.
Uz to, NALED se ne slaže sa odlaganjem uvođenja onlajn fiskalnih kasa za elektronski nadzor gotovinskog poslovanja, jer bi ova reforma ojačala kontrolu izdavanja, odnosno neizdavanja fiskalnih računa, a posebno u ugostiteljskom sektoru, gde je taj problem izražen. Kako Danas navodi, svaki promet robom i uslugama koji prođe kroz fiskalnu kasu sigurno je zabeležen i sačuvan, pa u tako privrednik praktično ne može da izbegne plaćanje poreza. Međutim, kako je rečeno, sa običnim računima to nije slučaj.
U NALED-u ističu da na pitanje "ko je dužan da izda fiskalni račun?" odgovor nije sasvim jednostavan. Naime, zbog složenih propisa i velikog broja izuzetaka, građani, prema NALED-u ne znaju kome i kako da traže fiskalni račun, ali ni zašto je tako nešto uopšte važno. Upravo to ostavlja prostora za sivu ekonomiju.