RODITELJI OPREZ: Namerno prenošenje boginja je zastarelo i opasno
Ustaljena metoda namernog prenošenja boginja je opasna po zdravlje dece, tvrde lekari. Roditelji koji veruju da je najbolje da deca preleže male boginje umesto da se vakcinišu nisu svesni kakve posledice mogu ostaviti po njihovo zdravlje.
Od novembra je pooštren epidemiološki nadzor malih boginja. Do sada je prijavljeno 72 slučajeva malih boginja u celoj Srbiji, od čega je najveći broj obolelih iz Beograda.
Stručnjaci apeluju na roditelje da svoju decu vakcinišu, ali i upozoravaju da ne odvode ih ne odvode svesno kod bolesne dece kako bi se zarazili boginjama i preležali ih u ranom detinjstvu.
"Totalno je pogrešno verovanje da deci ne treba dati MMR vakcinu protiv malih boginja, već ih treba izlagati zarazi kako bi sama stekla imuni sistem. Male boginje mogu izazvati komplikacije kod dece kao što su zapaljenje pluća ili upala mozga. Smatram da se sa takvim stvarima ne treba igrati, jer postoji dobra vakcina koja će štititi zdravlje dece”, priča dr Ivana Begović iz Centra za prevenciju i suzbijanje zaranih bolesti u Gradskim zavodu za Blic.
Problem se javlja jer mnogi roditelji ne veruju u MMR vakcine, smatrajući da su štetne, pa svoju decu odovde kod obolele dece, kako bi preležali male boginje i stekli imunitet prirodnim putem.
“MMR vakcine se daju u dve doze. Prva se daje deci staroj godinu dana, druga do sedme godine života. Sa ove dve doze u 98 odsto slučajeva dobija se dugotrajan imunitet. Bolest traje desetak dana, sam osim do 5 dana, a pre toga se tri do četiri dana javljaju povišena temperatura, malaksalost, slomljenost, a ako dođe do sekundarnih komplikacija, obavezno je bolničko lečenje", tvrdi Begović Lazarević, piše ovaj list.