Sa ovakvim predznanjem se ide u kafanu: Lekovitost kleke!
Kleka se, osim za pravljenje rakije, koristi i za lečenje mnogih bolesti.
Kleka je veoma cenjena u narodnoj medicini. Svi njeni delovi su lekoviti, a naročito njeni plodovi. Plod sadrži brojne minerale, a u sto grama mladih izdanaka kleke nalazi se čak 97 miligrama vitamina C.
Zbog svojih antibakterijskih svojstava, koristi se za lečenje infektivnih bolesti pluća, dok njena dijuretička svojstva pomažu u regulisanju rada bubrega, stimulišu rad probavnog sistema i pospešuju izbacivanje mokraće. Kleka se takođe potvrdila i kao odlična namirnica protiv znojenja, kašlja, astme i nazeba. Protiv glavobolje treba samo izdrobiti plodove kleke i previti ih na čelo, navodi portal zenstvena.com.
Kleka služi i za proizvodnju istoimene rakije koja se, osim za piće, koristi i za pripremu obloga u slučaju nazeba i reumatizma.
Ipak, treba je koristiti obazrivo, jer preterana upotreba može dovesti do oštećenja bubrega. Osobama s osetljivim bubrezima ne preporučuje se ni čaj, ni drugi napici od kleke, jer prisutan terpentin može izazvati iritacije i zapaljenje ovih organa. Upozorenje važi i za trudnice, budući da ova biljka može dovesti do kontrakcija maternice.