OBILO IM SE O GLAVU: Kurdima oružje preko lošeg posrednika
VAŠINGTON - Najnovije akcije i vazdušni napadi američke vojske u kurdskom regionu u Iraku ukazuju na mogućnost promene dosadašnje američke politike odbijanja prodaje oružja Kurdima i prodavanja oružja isključivo vlastima u Bagdadu.
Kurdski zvaničnici godinama su tražili od administracije američkog predsednika Baraka Obame da im dozvoli kupovinu oružja od SAD, a isto toliko dugo SAD su odbijale da prodaju oružje Kurdima, sada svojim najbližim saveznicima u Iraku, navodi Asošiejted pres.
Predsednik Barak Obama u subotnjem obraćanju ispred Bele kuće naveo je da su napadi američke avijacije u Iraku protiv ekstremista Islamske države, započeti u petak, rezultirali uništavanjem oružja i opreme koji su mogli biti upotrebljeni u borbama oko Erbila, glavnog grada kurdskog regiona na severu Iraka. Dodao je i to da su SAD povećale vojnu pomoć kurdskim snagama u Iraku.
AP podseća da su SAD do sada insistirale na tome da mogu prodavati oružje samo vladi u Bagdadu, čak i pošto je premijer Nuri el Maliki prekršio pismeno obećanje da će deo tog oružja isporučiti Kurdima, čiji je mirni i poluatonomni region na severu zemlje jedina uspešna priča proizišla iz američke invazije 2003. godine.
Sada se, kako navodi AP, američka administracija suočava s posledicama takve politike - ekstremistička grupa Islamska država otela je vlast slabo naoružanim kurdskim jedinicama u brzom napadu koji je predstavljao pretnju kurdskom regionu i američkom ljudstvu koji se tamo nalazi.
Da ironija bude veća, ekstremisti Islamske države koriste američka oklopna vozila i oružje koje su oteli od iračke vojske, u borbi protiv kurdskih snaga kojima nije bilo omogućeno da dobiju istu takvu opremu, rekli su američki i kurdski zvaničnici, navodi AP.
Agencija dodaje da je sve veći broj onih koji pozivaju SAD da otvoreno i brzo počnu da naoružavaju Kurde.
"Jedini način za suočavanje sa ovom pretnjom jeste naoružati iračke bezbednosne snage i kurdske snage, a mi i dalje ne radimo ništa da podržimo nikoga od njih. Za mene to jednostavno nema smisla. Radi se o egzistencijalnoj pretnji, dakle zašto mi nismo tamo da ih barem snabdevamo opremom i oružjem", rekao je general u penziji Majkl Barbero, koji je predvodio misiju uvežbavanja iračke vojske.
Po njegovim rečima, naoružanje u vrednosti od oko 200 miliona dolara, koje je u okviru programa Pentagona za spoljnu vojnu trgovinu trebalo da za Kurde izdvoji vlada iračkog premijera Malikija, nikada nije stiglo do Kurda.
"Ova politika jednog Iraka, sve ide preko Bagdada, ignoriše realnost na terenu", rekao je Barbero.
Portparol iračkog kurdskog regiona u Vašingtonu Karvan Zebari rekao je da je od američkih zvaničnika dobio uveravanja da će oružje i municija biti poslati.
Zebari i Barbero rekli su da su kurdske snage slabije u naoružanju od pripadnika Islamske države koji se voze u oklopnim američkim vozilima "hamvijima" i pucaju iz američkog automatskog oružja otetog od iračke vojske.
Kako ocenjuje AP, čini se da je situacija na terenu, koja se pogoršava, u okviru parametara za američku vojnu akciju koje je predsednik Obama istakao pre nepuna tri meseca, kada je rekao da bi upotrebio vojnu silu u dva slučaja - u slučaju direktne pretnje Amerikancima ili američkim interesima i u slučaju humanitarne krize čija bi razmera bila takva da "uzburka savest".
AP navodi da se Obama već suočava i s pitanjem zašto su religijske manjine, koje se u Iraku nalaze pod opsadom, vredne američke vojne podrške, a da toga nisu vredni oni u građanskom ratu u Siriji, gde je do sada poginulo 170.000 ljudi.
Obamini savetnici tvrde da postoji važna razlika između Iraka i Sirije i objašnjavaju da je Obama preduzeo vojnu akciju u Iraku na poziv vlade te zemlje, dok bi takva vojna akcija u Siriji bila usmerena na svrgavanje sirijskog predsednika Bašara Al Asada, piše AP.