ŠEŠELJ IZLUDEO KOLINDU: Napisala pismo Ban Ki Munu i "oplela" po Srbiji
Hrvatska predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je u pismu generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu izrazila duboko razočaranje i zabrinutost zbog prvostepene, oslobadajuće presude Haškog tribunala (MKSJ) Vojislavu Šešelju, ocenivši da će negativno delovati na mir, pomirenje i dobrosusedske odnose u širem području Jugoistočne Evrope.
Tvrdeći da su važni svedoci u slučaju Šešelj bili "zastrašivani, potkupljvani i ometani", Grabar-Kitarović je u pismu, objavljenom danas na njenom zvaničnom sajtu, kaže da su u tom kontekstu prvostepena presuda dodatno "pravno upitna i sa stanovišta njene verodostojnosti sasvim kompromitujuća".
- Očekujemo ne samo da Srbija u potpunosti sarađuje s MKSJ, nego i da se prestane ignorisati činjenica da se spram svedoka u slučaju Šešelj postupalo na nedopušten način i u meri da je MKSJ našao potrebnim podići optužnicu protiv za to odgovornih - piše Grabar-Kitarović.
ČETNIČKI VOJVODA NAORUŽAN DO ZUBA: Evo kojim "utokama" raspolaže lider radikala
Ova presuda je, smatra ona, opasan presedan za sve druge oružane sukobe u kojima se, kako cinično navodi, "vojni ciljevi nastoje ostvariti sprovođenjem genocida i etničkog čišćenja temeljem nacionalističke ili rasističke ideologije i zločinačko-huškačke propagande", zaboravljajući, naravno, počinjena genocidna dela hrvatske vojske u pomenutom ratu, koja je sud UN nedvosmisleno utvrdio u presudi po međusobnim tužbama dve države.
Oslobađanje Šešelja je, prema njenom mišljenju, "protivno ranijim činjenično-pravnim utvrđenjima merodavnih veća MKSJ, s obzirom na oružani sukob na području Hrvatske, te predstavlja apsolutno nepoštovanje žrtava i njihovih patnji koje jos intenzivno traju".
Grabar-Kitarović je navela da presuda Šešelju u hrvatskoj javnosti izazvala konsteranciju, ali i "duboko razočaranje u sam MKSJ, koji se u ovom slučaju pokazao očito neotporan na zloupotrebu međunarodnog javnog i krivičnog prava".
- Ono će, isto tako, negativno delovati na mir, pomirenje i dobrosusedske odnose u širem području Jugoistočne Evrope i svim kriznim žarištima sveta. Ovom prvostepenom presudom jednog sudskog veća duboko je poljuljano poverenje u MKSJ i razloge zašto ga je Savet bezbednosti UN osnovalo - navela je hrvatska predsednica.
POLITIČKA SIMBIOZA: Evo kako su Šešelj i Hrvatska postali najveći saveznici
Ovakva presuda, smatra ona, stvara negativni presedan čije posledice mogu izaći izvan okvira samog MKSJ i kontaminirati ukupnu percepciju svetske javnosti o značenju, dometima i smislu međunarodnog krivičnog prava, opet zaboravljajući presedan koji je postavljen oslobađanjem hrvatskih generala koji su jasno po lancu komande bili odogovorni za sve što je hrvatska vojska radila.
Osim Banu, pismo je upućeno predsedniku Generalne skupštine UN Mogensu Liketoftu i predsedavajućem Saveta bezbednosti UN Liu Ðieiju, a biće dostavljeno svim državama članicama UN kao dokument GS UN i SB UN.