PONOS: Šest medalja za naše matematičare
BEOGRAD - Šestočlana ekipa mladih matematičara iz Srbije doputovala je u Beograd ovenčana sa šest medalja osvojenih na 55. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi u Kejptaunu.
Na takmičenju u Južnoj Africi učestvovalo je 560 đaka iz 101 zemlje sa svih kontinenata. Prema broju učesnika, 55. Međunarodna matematička olimpijada bila je najmasovnija do sada.
Đaci beogradske Matematičke gimnazije i niške Gimnazije "Svetozar Marković" vratili su se s jednom zlatnom, tri srebrne i dva bronzane medalje. Na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" dočekali su ih roditelji i nekoliko novinarskih ekipa, bez euforije i gužve koja prati dočeke sportista kada se vraćaju sa medaljama.
Maturant Gimnazije "Svetozar Marković" iz Niša Žarko Ranđelović osvojio je zlatnu medalju, a njegova školska drugarica Anđela šarković srebrno odličje.
Sa medaljama su se vratili i đaci beogradske Matematičke gimnazije: Dušan Drobnjak i Luka Vukelić sa osvojenim srebrnim odličjima, dok su Ivan Tanasijević i Maksim Stokić osvajači bronzanih medalja.
Svo šestoro su, s razlogom, zadovoljni uspehom i ponosni, a u glas potvrđuju da su se u Južnoj Africi lepo proveli i najviše družili sa onima koji, kako u šali kažu, "govore srpski", a inače su iz Makedonije, Hrvatske ili Bosne.
Svi planiraju da se dalje školuju i usavršavaju, a od uslova koji im za to budu omogućeni zavisi da li će to činiti u Srbiji ili u inostranstvu.
Većini ovo nije prvo veliko takmičenje i već su osvajali medalje. Neki će, poput Ranđelovića i Tanasijevića, nastaviti školovanje u Velikoj Britaniji na Univerzitetu Kembridž. To im je omogućeno zahvaljujući podršci kompanije Naftna industrija Srbije (NIS).
Ivan Tanasijević, pored matematike, ima sklonosti i ka fizici i astronomiji, pa je i na takmičenjima iz ovih disciplina osvajao brojne nagrade. Bronzana medalja iz Kejptauna mu je, kako kaže, lična satisfakcija.
Maksim Stokić vratio se s bronzanom medaljom, ali, kako kaže, da nije bilo jednog peha odličje bi bilo srebrno.
"Pogrešno sam pročitao jedan zadatak, zato sam slabije prošao. Prošle godine sam osvojio srebro, žao mi je što i ove godine nije bilo tako, jer sam mogao", kazao je Maksim.
Vođa ekipe i stručna podrška mladim matematičarima bio je Dušan Đukić, predavač na Mašinskom fakultetu i član Društva matematičrara Srbije. On je ukazao i na finansijske probleme koji svake godine prate odlazak na Međunarodnu matematičku olimpijadu.