Signali koji govore "Pijte vodu!"
Kad osetimo žeđ, potrebna nam je voda. Sad, kada kreću velike vrućine, češće ćemo „vapiti“ za čašom vode.
Vaš organizam šalje razne poruke kada nema dovoljno tečnosti. Ponekad to mogu biti i alarmantne situacije koje zahtevaju i odlazak kod lekara. Da biste ih sprečili, fiziolog Greg Džastin jasno objašnjava koji su to simptomi dehridatacije.
Glavobolja se javlja jer organizam gubitkom vode, gubi i soli. Mozak je osetljiv na promene i baš zbog toga se i javlja glavobolja. Glavobolja je praćena vrtoglavicom. Što više tečnosti izgubite, to se smanjuje dotok krvi u mozak i dolazi do manjka kiseonika.
Kada ne pijemo vodu, nemamo ni potrebu za uriniranjem. Ali i kada obavljamo tu nuždu, urin je preterano žut. To znači da ima previše otpadnih materija.
Onda kada osetimo nadutost i tvrd stomak a nije od sitosti, već zbog toga što imamo zatvor, to znači da nemamo dovoljno vode u organizmu, koja bi regulisala rad creva i izbacivala štetne materije iz organizma.
Kritičnija je situacija kod tzv. "ozbiljnije dehidratacije" kada je nedostatak vode praćen povišenom temperaturom i zamorom mišića. Voda je potrebna za njihovo kontrahovanje.
Često oko sebe viđamo ljude sa hrapavim rukama. Prva pomisao koja nam „padne na pamet“ jeste nedostatak vode. Voda je dragoceni napitak koji nam ulepšava kožu, obnavljajući je, čini je mekšom i nema tragova ispucalosti i sušenja.
Kako se leči dehidratacija?
Suprotno od dehidratacije jeste rehidratacija to jest, nadoknađivanje tečnosti. Osim što morate pod hitno uvesti naviku da pijete vodu, postoje sportski napici i prašak koji možete uzeti u apoteci. Ti napici su bogati elektrolitima, poput soli, natrijuma i kalijuma. Potpuni nedostatak tih elektrolita u telu najčeše ometa hemijske reakcije neophodne za zdrav rad ćelija i ovo stanje se zove intoksikacija vodom. Ovo može izazvati ozbiljan zdravstveni problem, pa čak i smrt.