ŠKOTSKA REKLA "NE" - Ruski posmatrači: Vestminster uticao na referendum
MOSKVA - Ruski posmatrači smatraju da je London izvršio veliki pritisak na Škote za vreme referenduma o nezavisnosti 18. septembra, prenela je ruska agencija RIA Novosti.
19:40 - Ruski posmatrači: Vestminster uticao na referendum
"Prema onome što su nam rekli naši posmatrači na glasačkim mestima, tokom prebrojavanja bilo je više glasova za nezavisnost. Škoti su se našli pod velikim pritiskom, a pristalice ostanka u Ujedinjenom Kraljevstvu pribegli su svim mogućim smicalicama", rekao je šef Udruženja za zaštitu izbornih prava "Građanska kontrola" Georgij Fjodorov.
Član Odbora za inostrane poslova Saveta federacije Igor Morozov, rekao je da je na rezultate referenduma u mnogome uticala "propaganda Vestminstera".
"Možemo da vidimo da su, izuzev u Glazgovu, pristalice nezavisnosti ostale u manjini. Smatram da je propaganda odigrala veliku ulogu u tome i da su tome doprinele izjave partijskih lidera što je imalo uticaja po glasanje", rekao je Morozov za Ria Novosti.
Britanski list "Gardijan" preneo je izjavu akreditovanog posmatrača na referendumu Igora Borisova, da jučerašnje glasanje nije ispunilo osnovne međunarodne standarde i da su se posmatrači žalili da je prebrojavanje glasova vršeno u prevelikim prostorijama i da je procedura bila veoma narušena.
18:42 Škotski premijer podneo ostavku posle referenduma
Škotski nacionalista i predvodnik otcepljenja Aleks Salmond najavio je da će podneti ostavku na mesto predsednika svoje partije i napustiće i mesto premijera Škotske nakon što su Škotlanđani juče na referendumu izglasali da ostanu u Ujedinjenom Kraljevstvu.
"Za mene kao lidera je vreme skoro pri kraju, ali škotska kampanja se nastavlja i snovi nikada neće umreti", rekao je škotski predsednik vlade novinarima u Edinburgu.
Salmond je rekao da neće prihvatiti nominaciju na mesto vođe Škotske nacionalne partije (SNP) na godišnjoj konferenciji u novembru i da će posle toga podneti ostavku na mesto premijera.
"Posle stranačkog glasanja podneću ostavku na mesto prvog ministra i dozvoliti da novi lider bude izabran", rekao je on a preneo Rojters.
Salmond je rekao i da je izuzetno ponosan na kampanju za otcepljenje i posebno na 1,6 miliona glasača koji su bili za tu ideju. Na osnovu zvaničnih rezultata glasanja u Škotskoj, 55,3 odsto građana Škotske glasalo je za ostanak u okviru Velike Britanije, dok je 44,7 odsto građana želelo da Škotska prekine 300-godišnji savez sa Britanijom, preneo je AFP.
Izlaznost na glasanje je bila rekordna i iznosila je 84,6 propcenata - 2.001.926 građana je glasalo za ostanak u Velikoj Britaniji, a 1.617.989 se izjasnilo za nezavisnost Škotske. Prethodni rekord u izlaznosti građana na birališta postignut je na parlamentarnih izborima 1950. godine i iznosio je 84 procenata.
17:32 Obama pozdravio rezultat glasanja u Škotskoj
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država zadovoljan je ishodom glasanja u Škotskoj jer je očuvano jedinstvo najvažnijeg saveznika SAD u svetu
"Mi nemamo bližeg saveznika od Ujedinjenog Kraljevstva i radujemo se nastavku naših bliskih i specijalnih odnosa sa svim narodima Velike Britanije i Severne Irske dok se suočavamao sa današnjim svetskim izazovima", naveo je Obama u saopštenju.
"Kroz debatu, diskusiju i na strastven ali miran način, Škotlanđani su podsetili svet na ogroman doprinos Škotske Ujedinjenom Kraljevstvu i svetu i izjasnili se za ostanak države u Velikoj Britaniji", naveo je Obama, a prenele zapadne agencije.
16:29 Si-en-en se preračunao: Glasalo 110 odsto Škota
Američka televizijska mreža Si-en-en (CNN) napravila je neugodnu grešku objavljujući rezultate svoje ankete tokom referenduma u Škotskoj, pri čemu je izvestila da 52 odsto ispitanika namerava da glasa protiv otcepljenja, dok njih 58 odsto planira da kaže "da", što je ukupno - nemogućih 110 odsto.
"Sumnjiva matematika" Si-En-Ena u "anketi nad anketama" čiji su rezultati objavljeni juče u prenosu uživo, ubrzo potom je nemilosrdno ismejana na društvenim mrežama, prenosi list "London ivning" (London Evening).
Tako je jedan korisnik Tvitera napisao: "Si-en-en je objavio anketu nad anketama... 52 odsto za ''ne'', 58 odsto za ''da''. Škotska glasa sa 110 odsto".
Američki kanal je ispravio grešku u narednoj anketi, u kojoj je objavio da je odnos snaga 52 prema 48 odsto u korist protivnika otcepljenja, navodi londonski list.
15:45 Mas: Još čvršći u nameri da održimo referendum
Lider španske regije Katalonije Artur Mas izjavio je da je njegova namera da održi referendum o nezavisnosti od Španije još čvršća posle negativnog izjašnjavanja građana Škotske o odvajanju od Velike Britanije.
"Proces u Kataloniji se nastavlja i napreduje. Katalonski proces je dodatno ojačao zato što smo videli da je jedna zemlja članica EU odobrila glasanje o nezavisnosti", izjavio je Mas, prenosi Frans pres.
Premijer Španije Marijano Rahoj izjavio je ranije danas da je Španija "veoma srećna", jer su se građani Škotske izjasnili da ne žele da se otcepe od Velike Britanije.
"Mi smo veoma srećni što Škotska ostaje sa nama", poručio je Rahoj u snimljenoj video poruci, ocenivši da je rezultat glasanja pozitivan za "integraciju Evropske unije", preneo je AFP.
S druge strane, aktivisti koji se bore za otcepljenje Katalonije od Španije naveli su da glasanje u Škotskoj ima mali uticaj na njihovu odluku da se izbore za nezavisnost Katalonije. Poslanik u katalonskoj nacionalnoj skupštini Rikard Hene izjavio je da se u Škotskoj dogodilo ono što su pristalice katalonskog otcepljenja od Španije i očekivali, a da je kampanja za otcepljenje Katalonije posle škotskog referenduma samo ojačala.
Poslanici u katalonskom parlamentu treba da usvoje zakon na osnovu koga će im biti omogućeno da legalno održe referendum o sudbini Katalonije, kako su i planirali 9. novembra, za koji španska vlada nije dala saglasnst.
"Danas je veoma važan dan", rekao je Hene i dodao da Katalonska nacionalna skupština organizuje popodne skup ispred katalonskog parlamenta na kome će građani podržati novi zakon.
Dogovor o raspisivanju referenduma o suverenosti Katalonije postigle su 12. decembra 2013. separatistički nastrojene političke partije u Kataloniji i tada je dogovoreno da se glasanje održi 9. novembra ove godine. Ustavni sud Španije doneo je odluku 25. marta 2014. da je najavljeno održavanje referenduma o nezavisnosti Katalonije, planiranog za 9. novembar, neustavno.
Prema španskom Ustavu, regija "ne može jednostrano da raspiše referendum na kojem će samostalno odlučiti o svojoj integrisanosti u Španiju".
14:31 Štajnmajer: Rezultati znak da se želi jaka Škotska
Šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer je, povodom ishoda referenduma o nezavisnosti Škotske, rekao da izborni rezultat jasno govori da ljudi žele jaku Škotsku u jakoj Velikoj Britaniji.
"Verujem da je to dobra odluka za Škotsku, Veliku Britaniju, kao, takođe, i za Evropu", rekao je Štajnmajer i izrazio poštovanje za uzornu demokratsku kuluturu Velike Britanije.
"Želimo da Ujedinjeno kraljevstvo bude snažan i angažovan partner u Evropi i radujemo se daljoj bliskoj saradnji, punoj poverenja", rekao je Štajnmajer, a saopštilo njegovo Ministarstvo inostranih poslova u Berlinu.
13:15 Brisel pozdravio rezultate referenduma u Škotskoj
BRISEL - Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo pozdravio je odbacivanje nezavisnosti Škotske na referendumu i ocenio da je to dobra odluka za Evropu.
"Pozdravljam odluku škotskog naroda da ostane u zajednici sa Ujedinjenim Kraljevstvom. Taj rezultat je dobar za ujedinjenu, otvorenu i snažniju Evropu, što podržava Evropska komisija", saopštio je Barozo.
Evropska komisija je takođe pozdravila činjenicu da su vlada i škotski narod tokom debate o referendumu stalno potvrđivali svoje evropsko opredeljenje.
Barozo je obećao da će Komisija nastiti konstruktivan dijalog sa škotskom vladom u oblastima koje su važne za budućnost škotske, kao što su zapošljavanje, privredni rast, energetika, klimatske
promene, životna sredina i poboljšanje regulative.
12:15 Rasmusen pozdravio rezultat referenduma
BRISEL - Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen pozdravio je odluku škotskih glasača da se ne otcepe od Velike Britanije.
"U potpunosti poštujem odluku škotskog naroda na jučerašnjem referendumu", poručio je Rasmusen u saopštenju za medije.
"Ujedinjeno kraljevstvo je među osnivačima NATO i ubeđen sam da će nastaviti da igra vodeću ulogu kako bi naš savez ojačao", rekao je generalni sekretar.
Škoti su juče tesnom većinom odbili predlog vladajućih nacionalista da proglase nezavisnu državu.
11:00 Martin Šulc: Osećam olakšanje posle rezultata
BERLIN - Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je da oseća olakšanje nakon rezultata referenduma održanog u Škotskoj.
"Priznajem, osećam olakšanje zbog rezultata izbora", rekao je Šulc nemačkom radiju.
"Sledeći put kada se sastanem sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom, reći ću mu da ja volim Veliku Britaniju u ujedinjenoj Evropi", rekao je Šulc.
10:20 Konačni rezultati - 55,3 odsto protiv nezavisnosti!
EDINBURG - Prema ukupno prebrojanim glasovima sa 32 izborna okruga u Škotskoj, na referendumu je protiv nezavisnosti glasalo 55,3 odsto ili preko dva miliona glasača, a za nezavisnost 44,7 odsto, pokazuju objavljeni zvanični podaci.
Za pobedu na referendumu potrebno je bilo da jedna od dve strane dobije preko 1.825.828 glasova.
Grupa koja se protivi nezavisnosti je prema konačnim rezultatima dobila 2.001.926 glasova prema 1.617.989 koji su bili za nezavinsnost. Izlaznost je bila 84,6 odsto.
Ishod referenduma već su prema prelimininarnim podacima objavili mediji, a lider kampanje za nezavisnost Aleks Salmond priznao je poraz i pozvao celu Škotsku da prizna demokratski izbor glasača.
09:45 Darling: Monumentalan dan za Škotsku
EDINBURG - Vođa kampanje "Bolje zajedno" za ostanak Škotske u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva Alister Darling izjavio je da su glasači "izabrali jedinstvo umesto podele", na referendumu na kome se protiv nezavisnosti izjasnilo 54 odsto glasača.
"Danas je monumentalan dan za Škotsku i za Ujedinjeno kraljevstvo u celini", rekao je Darling.
Britanski premijer Dejvid Kameron u poruci preko Tvitera napisao da je razgovarao sa Darlingom i čestitao mu na dobro promišljenoj kampanji. Kameron će se obratiti preko televizije povodom Škotske odluke kada budu objavljeni konačni rezultati.
Kampanju protiv nezavisnosti podržale su tri tradicionalne britanske partije, konzervativna, liberalno demokratska i opoziciona laburistička.
Ovakvim ishodom glasanja Velika Britanija neće izgubiti veliki deo svoje teritorije i naftne rezerve i neće morati da traži novu bazu za svoj nuklearni arsenal koji se sada nalazi u Škotskoj. Gubitkom Škotske takođe je Velika Britanija mogla da izgubi uticaj u međunarodnim institucijama uključujući i Evropskoj uniji i Ujedinjenim nacijama.
Odluka takođe znači da Britanija može da izbegne produžen period finansijske nesigurnosti koju su predviđali neki ukoliko se Škotska odvoji.
08:57 Kameron obećao veća ovlašćenja entitetima u Britaniji
LONDON - Premijer Velike Britanije Dejvid Kameron obećao je da će svim entitetima koji čine tu zemlju dati veća ovlašćenja, nakon što su se građani Škotske izjasnili da neće okončati savez sa Britanijom i osnovati nezavisnu državu.
"Kako će građani Škotske dobiti veća ovlašćenja da uređuju svoje poslove, sledstveno tome i građani Engleske, Velsa i Severne Irske moraju da dobiju veća ovlašćenje", rekao je Kameron.
On je naveo da će, kako je obećao pre glasanja, Škotska dobiti veća ovlašćenja u oblasti ubiranja poreza, potrošnje i socijalnih davanja. Dogovor će biti usaglašen do novembra, a predlog zakona bi trebalo da bude u parlamentu do januara.
Kameron je izjavio i da je pitanje nezavisnosti Škotske rešeno na duži vremenski period, tokom, kako je rekao perioda života jedne generacije, nakon što su se birači jasno izjasnili da žele da ostanu deo Velike Britanije.
"Ne može biti nikakvih sporova niti repriza, čuli smo volju škotskog naroda", rekao je Kameron novinarima ispred svoje kancelarije u Londonu.
08:02 Vođa kampanje za nezavisnost priznao poraz
EDINBURG - Vođa kampanje za nezavisnost Škotske Aleks Salmond priznao je poraz svoje strane na juče održanom referendumu.
"Naš referendum bio je dogovoren i odobren proces. Škotska je u ovoj fazi odlučila da kaže 'ne' tome da postane nezavisna zemlja i ja prihvatam tu odluku", rekao je Salmond pred svojim pristalicama i pozvao celu Škotsku da prihvati demokratsku odluku škotskog naroda, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Prema zvaničnim podacima sa prebrojanog 31 od 32 okruga protivnici nezavisnosti osvojili su 55,42 odsto glasova, a oni koji su za nezavisnost 44,58 glasova. To je 1.914.187 glasova za stranu koja je za to da Škotska ostane u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva.
Salmond je rekao da Škotskoj pripada velika zasluga za proces kojim je doneta odluka i da je izlaznost od 86 odsto jedna od navećih u demokratskom svetu, na bilo kojim izborima ili referendumu u istoriji. Salmond je završio govor rekavši "Idemo dalje kao jedna nacija”.