SPREČITE PARALIZOVANOST: Kičmena moždina se može obnoviti!
Nakon samo šest meseci od intervencije, pacijent je pravio prve korake, uz pomoći proteze na nogama. Posle dve godine, osetio je rad i potrebe bešike, kao i seksualne funkcije.
Poljski hirurzi, u saradnji sa londonskim naučnicima ispitivali su mogućnost obnavljanja kičmene moždine, tako što su transplatovali ćelije iz nosne šupljnije u kičmenu moždinu. To je veliki pomak u medicini, jer do sada nije postojala mogućnost obnavljaja ćelija paralizovanom pacijentu.
Iskoristili su priliku da eksperimentišu na Dareku Fiduki (40), paralazivanom pacijentu od grudi na dole. Međutim, zahvaljujući ovom otrkiću, pacijent je ponovo prohodao, doduše uz pomoć specijalizovanih pomagala.
U eksperimentu su korišćene specijalne ćelije (OECs) koje formiraju čulo mirisa i omogućavaju nervnim vlaknima da se konstantno obnavljaju. Tokom prvih intervencija, lekari su odstranili mirisne sijalice i dve nedelju su bile izolovane i negovane van organizma, te su stoga transplatovane u kičmenu moždinu.
Posle tri meseca od operacije, pacijent Darek je primetio formiranje mišića na svojoj levoj butini. Nakon samo šest meseci, mogao je da napravi prve korake, uz pomoći šipke i proteze na nogama. Posle dve godine, osetio je rad i potrebe bešike, kao i seksualne funkcije.
Hirurzi ne žele da stanu sa rešenjima i zaključcima, već planiraju da pronađu još načina koji mogu rešiti veliki današnji problem - paralizovanost.
Pročitajte i: Rešite se prehlade za samo jedan dan