ŠTA JOŠ TURCI TREBA DA URADE, DA IH EU OTKAČI: Grozno je videti kako se EU klanja Erdoganu
Izgled evropskih lidera koji se nisko klanjaju predsedniku Turske na samitu EU-Turska je grozan, piše kolumnista britanskog lista "Gardijana“ Pol Mejson.
EU traži pomoć u rešavanju migrantske krize od zemlje u kojoj rastu despotizam i cenzura. Turska vodi rat protiv etničkih manjina, policijske specijalne jedinice napadaju kancelarije opozicionog lista „Zaman“, njene tajne službe optužuju za slanje naoružanja Islamskoj državi, njeni vojnici obaraju ruski bombarder — bez obzira na sve to Ankara očekuje da postane član EU, navodi komentator „Gardijana“.
NEOPHODAN DOGOVOR SA TURSKOM: Evropa mora da razmotri sistem otvorenih granica
Još pre tri godine činilo se da je Redžep Tajip Erdogan uspeo da napravi ravnotežu unutar zemlje. Moglo se pretpostaviti da će progresivni i reakcionarni deo društva imati miran suživot, ostavivši jedni druge na miru, da će Kurdi umesto pobunjeničke borbe zauzeti pozicije u parlamentarnoj opoziciji, a sam Erdogan da će „povesti zemlju u EU, ali prilično sporo kako bi očigledni nedostaci u demokratiji mogli biti ignorisani“, podseća Pol Mejson, piše Sputnjik.
ŠULC POTVRDIO: Turska tražila od EU još 3 milijarde, ALI TO NIJE SVE!
Ipak, sada se sve promenilo. Turski predsednik žestoko guši sve akcije protesta. On je isprovocirao prekid primirja sa Radničkom partijom Kurdistana i praktično spalio nekoliko gradova na jugu Turske gde se nalaze Kurdi. EU pri tome zatvara oči na podrivanje demokratije u Turskoj i na vojne akcije protiv civila, navodi komentator.
„Međutim, sve to je ništa u poređenju sa tom kartom koju Erdogan može još da odigra. U pozadini država koje su se raspale ili se raspadaju, kao što su Avganistan, Jemen, Irak i Sirija, što više neuspeha trpi turska demokratija, tim više Zapad treba da je podrži. Što više Evropska komisija, između ostalog, insistira na tome da Turska jednog dana postane članica EU, tim jači u Evropi postaju igrači koji žele da izađu iz zajednice“, navodi se u članku.
ZAVRŠEN SAMIT U BRISELU: Lideri EU uspeli da postignu dogovor s Turskom
Stanovnici EU imaju pravo da znaju pravu istinu o Turskoj. Vlasti EU su još u novembru hvalile Ankaru za ekonomske uspehe, bez obzira na to što su već tada bili vidljivi svi znaci tiranije. Glavno pitanje ostaje da li može država koja na „najbolji“ način krši sve kriterijume za pristupanje Evropskoj uniji ima perspektive u toj zajednici. Odgovor je samo jedan — naravno da ne može i evropske vlasti treba to da saopšte Erdoganu, uveren je komentator „Gardijana“.