Koliko je opasan pseći kašalj?
Kao što prehlade kod ljudi mogu uzrokovati različiti virusi, i pseći kašalj ima više uzroka. Uzrokuje je više mikroorganizama od kojih su neki virusi kao i bakterija Bordetella bronchiseptica.
Ako vaš pas konstantno proizvodi zvukove kao da se guši nečime što je progutao, moguće je da pati od psećeg kašlja, tj. zaraznog traheobronhitisa. Iako takvo kašljanje zvuči zastrašujuće, ne radi se o teškoj bolesti i većina pasa će se od nje samostalno oporaviti, piše Index.hr.
Šta je pseći kašalj?
Kašalj kod pasa uzorkuju mikroorganizami od kojih su neki virusi (adenovirus tip 2, herpesvirus, virus parainfluence) kao i bakterija Bordetella bronchiseptica.
Uzročnici se prenose najčešće direktnim kontaktom s obolelim životinjama kapljičnim putem. Kako se nalaze u oralnom i nazalnom sekretu, obično se šire kašljanjem i kijanjem.
Stres, uslovi u kojima se ljubimac nalazi, njegova starost i opšte stanje organizma su elementi koji pridonose zarazi. Tu su i smanjena ventilacija, niske temperature, vlaga i loša higijena. Bolest se najčešće javlja u jesen.
Simptomi
Javlja se od tri do pet dana od kontakta s virusima. Simptomi mogu da variraju prema uzročniku, stanju domaćina i spoljnim faktorima. Karakterističan znak bolesti je suv, neproduktivan kašalj koji se javlja nekoliko puta dnevno. Taj kašalj izgleda i zvuči kao da je psu nešto zapelo u grlu pa to želu da izbaci. Uz kašalj se javljaju i iscedak iz nosa, konjunktivitis, kijanje i blago povišena temperatura. Tokom fizičke aktivnosti kašalj je mnogo jači.
Bolest je u većini slučajeva blaga teskoba i životinja se oporavi za jednu do dve nedelje. Mogu nastati i komplikacije pa se bolest može razviti u upalu pluća i hronični bronhitis, posebno kod starijih, vrlo mladih i pasa sa lošim imunitetom.
Lečenje i preventiva
Lečenje zavisi od uzročnika i težine bolesti. Kod bakterijskih infekcija daju se antibiotici, a antitusicima može se ublažiti ili blokirati refleks kašalja. Postoji i vakcina, ali kako ovo oboljenje ima više uzročnika, vakcina ne štiti psa u potpunosti.
Tokom bolesti pazite da zaraženi pas ne dođe u kontakt s drugim psima, kako ih ne bi zarazio. Dobra ishrana, nega i zbrinjavanje životinja smanjuju rizik.
Pogledajte i:
- SAVANA: Lekcija o prijateljstvu i ljubavi (FOTO)
- Vrste pasa osetljivih na vrućinu