STOLTENBERG: Borba protiv teroizma nije borba zapada protiv islama
BEOGRAD - Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg snažno je podržao napore Srbije na putu ka članstvu u EU, te istakao da njegova poseta predstavlja snažan izraz saradnje između Beograda i NATO.
On je, odgovarajući na pitanja studenata Fakulteta političkih nauka u Beogradu, rekao da je važno da postoji politički dijalog NATO i Srbije, kao i da je danas sa premijerom Aleksandrom Vučićem razgovarao o svim izazovima sa kojima se suočavamo na međunarodnoj agendi.
Stoltenberg je preneo da su razgovarali o Islamskoj državi (IS), ali i izazovima u Evropi, kao i izbegličkoj krizi. S tim u vezi on je posebno pohvalio Srbiju za odlično suočavanje sa velikim brojem migranata.
- Snažno pozdravljam napore da postanete članica EU. To je vaša odluka, znam da imate cilj da otvorite prva poglavlja i želim vam sve najbolje u tome - kazao je on.
Stoltenberg je kazao da kao Norvežanin ima puno iskustva sa pregovorima sa EU.
- Norveška je jedina zemlja koja je pregovarala o sporazumu sa EU, a potom, u dva navrata glasala protiv njega. Mi smo eksperti u pregovorima sa EU. Ako vam treba podrška u pregovorima možemo pomoći, ali ne i u pobeđivanju na referendumima u vezi postignutih sporazuma - našalio se šef NATO.
On nije želeo da spekuliše kojom brzinom bi tekao proces integracije Srbije u NATO, ako za to bude doneta odluka u Beogradu.
- Suverena je odluka Srbije da li će u NATO. Ne bih da spekulišem o tome. Podsetio bih da NATO ima odlične odnose sa više neutralnih suseda - Švedskom, Finskom. Nema nikakvih problema sa tim zemljama, a imamo i odlične odnose sa Austrijom i Švajcarskom. Nema problema za NATO da ima dobre radne odnose i partnerstvo sa neutralnim zemljama, a tako i Srbijom. Na vama je da odlučite kuda ćete da idete - poručio je Stoltenberg.
Borba protiv terorizma je izazov za celu međunarodnu zajednicu
Upitan da li međunarodna zajednica ima adekvatan odgovor na terorizam on je odgovorio da je borba protiv terorizma kompleksan izazov za celu međunarodnu zajednicu.
Prema njegovim rečima potrebni su sveobuhvatan pristup i strategija u borbi protiv terorizma, ali i mnoštvo instrumenata.
- Potrebna su i vojni instrumenti. Vazdušnim napadima smanjujemo kapacitete IS. To je bilo od velike važnosti, ali ne i dovoljno. Potrebno je da učinimo više od korišćenja vojnih sredstava. Neophodno je da se osposobe snage i građani u tim zemljama da se sami bore protiv terorista i ekstremizma. U Avganistanu to činimo, gde obučavamo avganistansku vojsku, kako bi povećali svoje kapaciteti u borbi protiv Talibana - rekao je Stoltenberg.
Nijedna zemlja nije 100 odsto sigurna
Šef NATO je podvukao da iza terorizma stoje ljudi i da je zato moguće i dobiti tu borbu.
- Ono što se desilo u Parizu, ali i obaranje ruskog aviona, i napadi u Ankari i Bejrutu su podsetnik da nijedna zemlja nije stopostotno sigurna. Svi smo ranjivi, ali smo jači od terorista, jer su naše vrednosti vrednije od njhovih. Sloboda je vrednija od diktature, tako su i prava bolja od ropstva. Pobedićemo dugoročno jer su naše vrednosti vrednije - zaključio je Stoltenberg.
Borba protiv teroizma nije borba zapada protiv islama ili muslimanskog sveta, podvukao je on ističući da muslimani prednjače u borbi protiv terorizma i da imaju najviše žrtava, te je neophodno pomoći im.
Takođe, kako je naglasio, treba naći rešenje za mnoge konflikte koji podstiču ekstremizam i terorizam.
- Sada je najvažnije da se podrže napori za pronalaženje rešenja za Siriju. To neće biti lako, ali ohrabren sam što mnoge nacije, a tako i Rusije i Iran, razgovaraju o političkom rešenju za Siriju. Dalje treba voditi političku i ideološku borbu, da stanemo svi u odbranu naših vrednosti, da se ne plašimo, jer oni baš to žele - rekao je Stoltenberg i dodao da nema planova da se upute kopnene trupe u Siriju.
Inače, Stoltenberg se studentima obratio i sa nekoliko reči na srpskom koje pamti iz detinjstva kada je jedno vreme živeo u Beogradu, rekao je i da je sa drugom decom pevao "Ringe ringe raja", što je izazvalo poseban aplauz.