Sve ih je više: Broj stranaca - boraca Al Kaide premašio 25 hiljada!
NJUJORK - Broj stranaca koji se bore u redovima Al Kaide u Iraku i Siriji, premašio 25 hiljada, a oni dolaze iz više od 100 zemlja, navodi se u izveštaju Ujedinjenih Nacija (UN).
Broj stranaca koji se bore u redovima Al Kaide u Iraku i Siriji, premašio 25 hiljada, a oni dolaze iz više od 100 zemlja, navodi se u izveštaju UN.
Grupa stručnjaka za nadgledanje sankcija UN protiv Al Kaide navode da analiza pokazuje da se broj stranaca - terorističkih boraca širom sveta, povećao za 71 odsto, od sredine 2014. do marta ove godine, prenosi AP.
Problem je posebno izražen u poslednje tri godine, kada je njihov broj rastao brže, nego ikad u istoriji. Samo u dve zemlje - Siriju i Irak stiglo je više od 20 hiljada stranaca koji su došli prvenstveno da se bore za Islamsku državu (ID) , ali i Al Nusra front.
Na hiljade stranih boraca u Siriji i Iraku žive i rade u međunarodnim školama za ektremiste, kao što je to bio slučaj u Avganistanu 90-ih godina. Stručanjaci upozoravaju da bi vojni poraz IS mogao imati za posledicu rasejavanje stranih terorističkih boraca širom sveta.
Vlade zemalja su fokusirane na opasnost koja preti od tih boraca kada se vrate kući, ali UN navode da postoji mogućnost da će neki od njih biti traumatizovani zbog onoga što su videli i da će im trebati psihološka pomoć, dok bi druge mogle da regrutuju kriminalne mreže.
Prema izveštaju avganistanskih snaga bezbednosti iz marta, u toj zemlji je bilo aktivno oko 6.500 stranih boraca. Pored toga, na stotine stranaca bore se u Jemenu, Libiji i Pakistanu, oko 100 u Somaliji, a ima ih i na severu Afrike i na Filipinima.
Broj zemalja odakle borci dolaze, takođe, se dramatično povećao od male grupe u 90-im godinama na više od 100, što je polovina svih zemalja u svetu, među kojima su i one koje prethodno nisu imale nikakve veze sa Al Kaidom.
Navodi se da veliki broj stranih boraca dolazi iz Tunisa, Maroka, Francuske i Rusije, povećan je broj sa Maldiva, Finske, Trinidada sa Tobagom, a pojavili su se i prvi borci iz subsaharske Afrike. UN navode da bi ti borci mogli da predstavljajiu veliku i dugotrajnu opasnost za sve veći broj putnika širom sveta, jer teroristički napadi sve češće za cilj imaju hotele i javna mesta.
Dugogodišnji cilj terorista je da izazivaju opštu paniku, a najefikansije mere su da se sprečava radikalizacija potencijalnih boraca, njihovo zapošljavanje i putovanja. UN zahtevaju veću razmenu obaveštajnih podataka o identifikaciji takvih boraca i kao pozitivan primer navode Tursku, koja je kao tranzitna zemlja, registrovala do sada 12.500 takvih osoba.
Pročitajte i:
- Naoružani muškarci upali na koledž u Keniji
- 10 najokrutnijih žena u istoriji: Ubila muža i nasekla ga deci za večeru
- UBIJEN NASLEDNIK NAFTNE IMPERIJE: Pronađen go sa teškim povredama, privedena bivša devojka
- KALIFORNIJA U ŠOKU: Bugarski rvač na tenku sa RUSKOM himnom izašao pred 70 hiljada gledalaca! (VIDEO)
- NIJE PRVOAPRILSKA ŠALA: Političarka slikala i objavila na Tviteru gole grudi (FOTO)