RANJIVOST STAROG KONTINENTA: Evo zašto islamski teroristi više "vole" Evropu nego SAD
Kada u Evropi eksplodira bomba Amerikanci zadrhte kao da su i sami pogođeni silinom eksplozije, no ne bi trebali, jer iako je terorizam globalna pretnja ona nije ravnomerno raspoređena, piše američki portal "Politico".
Navodeći zašto islamski teroristi više "vole" Evropu, izdvajaju sledeće: lošiji društveno-ekonomski položaj muslimanskih zajednica, slabe mere bezbednosti i migrantska kriza koja je u jednoj godini dovela na stari kontinent skoro 1,5 miliona muslimanskih migranata.
Evropski muslimani siromašniji i neobrazovaniji od američkih
Ambasador Danijel Benjamin, koji je u Stejt Departmentu od 2009. do 2012. godine vršio dužnost koordinatora za protivterorizam, objašnjava da za razliku od muslimanske zajednice u SAD koju čine uglavnom dobrostojeće porodice iz brojnih većinski muslimanskih država, uz izuzetak siromašnih izbeglica iz Somalije, evropski muslimani su većinom siromašniji i neobrazovaniji od većinskog stanovništva zemlje domaćina.
PREMINULO JOŠ ČETVORO: Broj žrtava u Belgiji porastao na 35
- Prihodi i obrazovanje američkih muslimana gotovo su isti kao kod prosečnih Amerikanaca (…) nasuprot tome, evropske muslimanske zajednice formirali su siromašni seljaci koji su stigli kao privremeni radnici u rastućoj industriji posleratnog razdoblja. Očekivalo se da će se vratiti kući, no oni su ostali i nakon što su se fabrike zatvorile, a njihov je broj narastao zahvaljujući dolasku brojnih članova porodice i velikoj stopi nataliteta - pojašnjava Benjamin.
- Došli su kao sirotinja i uglavnom ostali sirotinja, bez pristupa visokom obrazovanju i s većom stopom nezaposlenosti i to u zemljama koje su pogođene tom pošasti nedovoljnog broja radnih mesta - zaključuje Politico.
Amerikanci bolje profilišu moguće teroriste
Benjamin ističe da, prema anketama, iako većina evropskih muslimana ne želi da ima veze s ekstremizmom, među njima je daleko više ekstremista nego među američkim muslimanima.
Kao primer navodi izveštaj instituta Soufan Group iz novembra koji govori da je 470 od 660.000 belgijskih muslimana otišlo u Siriju ili Irak, što po procentu čini belgijsku muslimansku zajednicu u zapadnoj Evropi najvećim dobavljačem militanata za Bliski istok. Istovremeno, iz SAD-a se džihadistima na Bliskom istoku pridružilo samo 250 od 3,3 milona muslimana.
NOVO IME U ISTRAZI NAPADA U BRISELU: Naim al Hamed imao jednu od ključnih uloga u organizaciji
Nedostatak sigurnosnih mera također je jedan od važnih činilaca zašto je Evropa laka meta za teroriste.
U SAD su nakon 11. septembra 2001. znatno pojačane mere bezbednosti, posebno prema osobama koje dolaze iz određenih krugova i država, a Amerikanci već 15 godina neumoljivo rade na profilisanju mogućih terorista.
"Belgija je posebno težak slučaj"
Od napada 11. septembra SAD su na bezbednost zemlje i svojih građana potrošile 650 miliona dolara, dok za Evropu čak ne postoji ni uporediva statistika.
Pored toga, Belgija je posebno težak slučaj jer je reč o politički podeljenoj zemlji između Flamanaca i Valonaca, u kojoj je prava politička kriza vladala s prekidima 2007. i 2011. kada je državom upravljala tehnička vlada i činjenicom da je trebalo preko 500 dana da se konačno formira vlada.
Spoljne granice slabe, a unutrašnje ne postoje
Postoje i drugi razlozi zašto Evropa jeste i zašto će biti još dugo godina meta terorista, piše list dodajući da je SAD geografija išla na ruku, jer su okružene sa dva okeana.
Evropa je "slaba na spoljnim granicama, unutarnje granice su nepostojeće, a migrantska kriza je dovela skoro milion i po migranata zbog čega se suočava s daleko većim opasnostima - tvrdi Benjamin.
Upozorava ipak da prednosti Amerike nisu razlog za zadovoljstvo i opuštenost, iako govore da panika nije opravdana.
Ističe da "puno toga može krenuti pogrešnim putem, posebno ako se u predsedničkoj kampanji nastavi sa demonizovanjem američkih muslimana koji su prva linija odbrane protiv ekstremizma i čije je poverenje u američke službe neprocenjivo".
(MAPA) SUMRAK KALIFATA: IS nastavlja da gubi teritorije strahovitom brzinom!
- Ako se nasilje u Evropi proširi, nećemo izbeći suočavanje s velikim izazovom – požarom u susedstvu s nepredvidljivim posledicama - zaključuje autor i podseća da je "stara Evropa" u emocionalnom smislu, kako je to sažeo Donald Ramsfeld, "naš najbliži sused i najbliskiji vršnjak".