SVI SU "BILI PARIZ I BRISEL": Zašto svet danas nije Pakistan?
Pravo pitanje kruži internetom.
Posle terorističkih napada u Briselu u kojima je, prema najnovijim podacima, ubijena 31 osoba, društvene mreže bile su preplavljene izjavama solidarnosti sa žrtvama i zastavom Belgije, dok je slična reakcija izostala nakon bombaškog napada u gradu Lahoreu na istoku Pakistana u kom je najmanje 65 osoba poginulo, a oko 300 je ranjeno.
Kako piše "Raša tudej" boje pakistanske zastave nisu svetlele zapadnim prestonicama u nedelju uveče posle više od 60 žrtvi, uglavnom žena i dece, koje su stradale na Uskrs u terorističkom napada na hrišćane.
SAD su svoju osudu zločina u Pakistanu izrazile rečima portparola Saveta za nacionalnu bezbednost Neda Prajsa.
Kanadski premijer Džastin Trudo, francuski predsednik Fransoa Oland, rusko Ministarstvo spoljnih poslova i predsednički kandidat SAD Berni Sanders izrazili su solidarnost sa žrtvama u Pakistanu, ali većina svetskih lidera nije rekla mnogo.
Aktivistkinja iz Pakistana, Malala Jusafzai, koja je preživela teroristički napad 2009. godine i u svom saopštenju povodom najnovijeg napada u Pakistanu napisala je, između ostalog, "svaki život je dragocen i treba ga poštovati i štititi".
Na društvenim mrežama provlači se pitanje zašto je izostao izraz "Je suis Pakistan" i skreće se pažnja na nedostatak saosećanja sa žrtvama u Lahoreu u odnosu na stradale u Parizu i Briselu.