Tripoli u haosu: Zemlje UN naredile hitnu evakuaciju svojih predstavnika
LIBIJA - Od juče Libijske suparničke milicije vode borbe za kontrolu nad međunarodnim aeorodromom u Tripoliju koji od početka rata u Libiji pod kontrolom drže milicije iz Zintana. CNN citira libijsku vladu i navodi da je do sada poginulo devet ljudi, dok je 25 teže ranjeno.
Granatiranje u neposrednoj blizini aeordroma ugrožava živote civila, a nasilje je zabeleženo i duž puta koja vodi do aeordroma uz koji se nižu velike stambene četvrti i civilni stanovi. Svi letovi iz Tripolija su otkazani.
Sa samog terminala su poslate fotografije na kojima se vide putnički avioni oštećeni vatrenim oružjem. Zaposleni su za CNN izjavili da su se pucnjava i eksplozije mogle čuti tokom celog dana, a gust dim se nadvio iznad celog područja aeorodroma.
Vlada je izdala saopštenje u kojem se poziva na mir, ali je poznato da libijska vlada nema nikakvih ovlašćenja i da glavnu reč u celoj zemlji vode naoružane milicije, koje su brojnije i bolje naoružane od sigurnosnih snaga. Mnoge od naoružanih grupacija se nalaze na platnom spisku države, što je bilo jedino rešenje, kada nakon “revolucije” nisu htele da polože oružje.
Novonastale okolnosti govore da će vlada vrlo teško moći da uspostavi kontrolu nad sve nestabilnijom situacijom u zemlji. Noć pre okršaja se na području sukoba okupilo više naoružanih vozila, a dan posle oko podneva pokrenut je napad koji je trajao tokom celog dana.
“Revolucionarne brigade se nalaze u unutrašnjosti međunarodnog aeorodroma u Tripoliju”, stoji na internet stranici jedne od islamističkih milicija u glavnom gradu, koja je kasnije objavila saopštenje da su “revolucionarne snage ušle u područje međunarodnog aeorodroma u Tripoliju i da se bore sa naoružanim grupacijama koje su tamo prisutne”.
Državna kompanija Afrikiah Airways je saopštila na svojoj službenoj stranici da su neki međunarodni letovi preusmereni u grad Misratu, pa će aeorodrom biti zatvoren do 17. jula.
Kasno u nedelju su se čuli zvukovi oružanih sukoba, koji su zabeleženi i u blizini baze milicija iz Zintana, u zapadnom predgrađu Tripolija.
Libijska privremena vlada je saopštila u nedelju “da su neke regionalne brigade i terenski zapovednici iz raznih smerova krenuli prema aeorodromu u Tripoliju, ali su to učinili bez naloga”.
Vlada poziva međunarodnu zajednicu u pomoć i traži da “neko zaustavi ovaj način rata”, i izveštava“ da su životi i vitalne instalacije ipak zaštićeni”. U svim bolnicama i klinikama je proglašeno vanredno stanje. Hag Robertson, britanski ministar za Bliski istok, pozvao je da se nasilje hitno okonča i rekao “da su zbog sukoba životi civila u tom području u velikoj opasnosti”.
“Pozivamo sve strane da prestanu sa nasiljem odmah i da se uključe u smislen dijalog”, rekao je Robertson. Noć pre nego što izbili sukobi , američki State Department je takođe “izrazio svoju zabrinutost”.
“Sjedinjene Države su duboko zabrinute zbog nasilja u Libiji, koje bi se moglo proširiti i na ostala područja”, navodi Stejt Department u saopštenju koje je objavljeno u subotu.
“Potvrđujemo našu potporu libijskoj demokratskoj tranziciji i apelujemo na uspostavljanje novog Veća zastupnika što je pre moguće. Na kraju, možemo naglasiti presudnu ulogu izrade ustava, nakon čega će skupština Libije odigrati svoju ulogu u izgradnji nove zemlje za koju su se Libijci toliko žrtvovali za vreme revolucije”, dodaje se u saopštenju u kojem Vašington poziva na nacionalni dijalog u Libiji.
Činjenica je da su 2011. godine Zapadu odane libijske skupine i islamističke milicije uz pomoć NATO saveza uspešno svgrnuli Moamera Gadafija, ali je Libija daleko od stabilne zemlje naoružane milicije.
Predstavnici UN su u nedelju saopštili da će, zbog teških borbi koje su izbile i nedelju, privremeno povući i skloniti neke od svojih međunarodnih zvaničnika iz Libije.
“Možemo da potvrdimo privremeno preseljenje iz sigurnosnih razloga”, rekao je portparol UN-a Farhan Hak, ne dajući podatke o broju službenika koji bi trebali da budu evakuisani u prvom kontigentu.
Ako sigurnosna situacija nastavi da se pogoršava, izvori UN-a ne isključuju privremeno preseljenje celokupnog međunarodnog osoblja iz Libije, iako je osoblje misija UN-a u Libiji, UNSMIL, koje ima 200 zaposlenih “već značajno smanjeno”.
Međunarodna zajednica se u velikoj meri slaže da je ključ za rešavanje krize u Libiji nacionalni dijalog, međutim, slaba cebtralna vlast u kombinaciji sa milicijama koje su podeljene po regionalnim, plemenskim i ideološkim linijama – ideju ove vrste dijaloga još u startu predstavlja kao jako tešku, ako ne i neizvodivu.