Udovički: Srbija sistematično radi na uključivanju Roma
BEOGRAD - Pitanje integracije Roma jedno je od najvažnijih socijalnih pitanja u kome je Srbija napravila ozbiljne korake, iako još ima prostora za napredak, naročito kada je reč o poboljšanju zdravstvene zaštite, rešavanju stambenog pitanja i završavanju školovanja, ocenjeno je na skupu posvećenom politikama uključivanja Roma i Romkinja.
Obraćajući se učesnicima skupa, potpredsednica vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički rekla je da je uključivanje Roma jedno od veoma važnih pitanja na putu ka Evropskoj uniji, u kojima Srbija može da se istakne.
"Kada se pogledaju rezultati analiza koje sprovode Ujedinjene nacije vidi se napredak u zdravstevnim aspektima, kao i kada je reč o uključivanju romske dece u osnovno obrazovanje", rekla je ministarka, dodajući da je i dalje problem što romska deca retko završavaju školovanje.
"Ne radi se samo o tome da je neko ''ispao'' iz društva i da treba da se uključi, već je reč o čitavom procesu transformacije odnosa saradnje", rekla je Udovički, podsećajući da u Evropi živi 12 miliona Roma, od čega u Srbiji oko 150.000 i da su oni svuda isključeni.
Ona je istakla da se Srbija aktivno uključila u Dekadu Roma i da sistematično radi na realizaciji okvira EU, kroz Strategiju za uključivanje Roma, dodajući da 56 jedinica lokalne samouprave u Srbiji imaju i svoj akcioni plan.
Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport rekao je da je uključivanje Roma problem koji treba što pre rešavati u celoj Evropskoj Uniji, kao i da je Srbija u potpunosti uključena u taj proces.
"Lideri u Evropskoj uniji, državama članicama ali i u državama kandidatima za članstvo imaju odgovornost za uključivanje Roma, naročito kada je reč o pristupu zdravstvenoj zaštiti, školstvu, ostvarivanju građanskih prava, zapošljavanju, rešavanju stambenog pitanja," rekao je Devenport.
"Srbija je postigla uspeh u upisivanju pravno nevidljvih lica u matične knjige, ali je potrebno doneti još neke propise kako bi se otklonile prepreke za utvrđivanje državljanstva. Takođe, potrebno je ojačati mrežu zdravstvenih medijatora, kao i pedagoških asistenata, poboljšati položaj Romkinja, i doneti potrebne propise u oblasti stanovanja", poručio je Devenport.