UKLETO MESTO U SRCU BEOGRADA: Razmislite kad sledeći put budete prelazili Brankov most (FOTO)
Evo šta je ranije stajalo na tom mestu i kakve su priče kružile o njemu
Brankov most je danas, pored Gazele, žila kucavica Beograda. Međutim, mnogi Beograđani ne znaju da je pre njega na ovom mestu stajao jedan drugi, impozantan most. Bio je to pravi viseći kolos koji je istovremeno bio i prvi drumski most koji je prešao na levu obalu reke.
U pitanju je Most kralja Aleksandra, poznat i kao Zemunski most, za čiju je izgradnju konkurs raspisan 1930. godine. Posao je dobila nemačka firma iz Oberhauzena, a do vremena njegove izgradnje Beograđani su reku prelazili samo preko železničkog mosta.
Za uzor u gradnji ovog mosta uzet je viseći most preko reke Rajne u Kelnu. Četiri godine radilo se na ovoj impozantnoj građevini, i svečano je puštena u promet 16. decembra 1934. godine.
Samo otvaranje je bilo zaista spektakularno. Svečanost je otpočela prelaskom kraljevske konjice sačinjene od 700 konjanika, kako bi dokazali stabilnost mosta, a svečano ga je otvorio princ namesnik, Pavle Karađorđević. Tog 16. decembra, preko 150.000 znatiželjnih građana očaranih novim mostom prešlo je Savu, prenosi dnevno.rs.
Gotovo godinu dana kasnije, tačnije 5. novembra 1935. godine, ovaj most prešao je i prvi tramvaj, sada zaboravljena linija 14 koja je saobraćala do Zemuna. Zbog ove linije je most i dobio nadimak Zemunski most, koji je bio mnogo popularniji među građanima od zvaničnog naziva građevine.
Tužna sudbina "Zemunskog mosta"
Zemunski most zauvek je nestao u noći između 11. i 12. aprila 1941. godine u aprilskim borbama. Te noći je vojska kraljevine Jugoslavije minirala Zemunski most u nastojanju da spreči prodor Nemaca u Beograd.
Poslednja građevina koja je nazvana prema imenu kralja Aleksandra bio je upravo ovaj most. Danas umesto njega ponosno stoji Brankov most, koji je u svom postojećem obliku na Savi osvanuo 1979. godine.
"Prokletstvo" mosta kralja Aleksandra
Zemunski most je, inače, sagrađen na ostacima Liman džamije koja je prethodno raščišćena. Džamija se nalazila na mestu gde je danas noseći stub mosta na desnoj obali Save, a zbog te činjenice u narodu je postojao mit o prokletstvu mosta kralja Aleksandra.
Za rušenje mosta vezan je i tragičan događaj koji pokazuje u kakvom je rasulu bila naša vojska u toku Aprilskog rata. Naime, u trenutku kada je brod "Tanasko Rajić", povlačeći se ka Ostružnici, prolazio ispod mosta kralja Aleksandra, on je srušen! Bila je mrkla noć, a inženjeri nisu videli da tačno ispod mosta prolazi brod koji je u sebi nosio 110 duša. Metalna konstrukcija obrušila se direktno na plovilo, i tom prilikom je na licu mesta poginulo 95 osoba.