UN: Do 2050. smanjiti emisiju gasova za 40 do 70 odsto
BEOGRAD - Do 2050. potrebno je smanjiti emisije gasova sa efektom staklene bašte za 40 do 70 odsto kako bi se ublažio trend globalnog zagrevanja koji već utiče na klimu u celom svetu, navodi se u najnovijem nacrtu izveštaja UN.
Na osnovu izveštaja, koji sumira rezultate tri naučna istraživanja sprovedena pod okriljem UN u proteklih godinu dana, vlade više od 200 zemalja trebale bi da postignu globalni sporazum o borbi protiv klimatskih promena na samitu u Parizu krajem 2015. godine.
U izveštaju se navodi da postojeće obveze za smanjivanje emisija gasova neće biti dovoljne da se globalno zagrevanje ograniči na dva stepena Celzijusa iznad nivoa prosečne globalne temperature tokom predindustrijskog doba.
Prosečna globalna temperatura na površini Zemlje porasla je za oko 0,8 stepeni Celzijusa od početka industrijske revolucije sredinom 19. veka, navodi se u nacrtu izveštaja Međuvladinog panela o klimatskim promenama.
"Znatnije smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte kako bi se zagrevanje ograničilo na dva stepena Celzijusa i dalje je
moguće, ali za to će biti potrebno da se prevaziđu značajni tehnološki, privredni, institucionalni i kulturni izazovi", stoji u izveštaju koji bi trebalo da bude objavljen u Kopenhagenu 2. novembra ove godine.
Kako bi se stvorila mogućnost da se zagrevanje ograniči na dva stepena Celzijusa, do 2050. godine globalne emisije gasova sa efektom staklene bašte, uglavnom od sagorevanja fosilnih goriva, trebalo bi da se smanje za 40 do 70 odsto, stoji u izveštaju. Da bi to bilo moguće potrebno je tri ili četiri puta povećati udeo energije proizvedene u solarnim, nuklearnim i vetroelektranama.
IPCC u izveštaju navodi da je glavni razlog globalnog zagrevanja ljudski uticaj, i to sa sigurnošću od 95 odsto, iako ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da mnogi ljudi sumnjaju u istraživanja i veruju da je reč o prirodnom fenomenu.