ONI SU BILI UZDRŽANI NA SEDNICI SB: Britanska rezolucija ne doprinosi pomirenju
Ambasadori zemalja članica Saveta bezbednosti UN koji su bili uzdržali prilikom glasanja o britanskoj rezoluciji o Srebrenici navode da taj dokument nikako ne doprinosi pomirenju.
Među uzdržanima bila je i Kina, čiji ambasador je još juče zatražio da se nastave konsultacije dok se ne pronađe zajednički jezik u vezi s rezolucijom.
Ambasador Kine je istakao da je nacrt rezolucije o Srebrenici, koje su izradile pojedine zemlje, izazvao kontroverzne reakcije u zemljama regiona.
Pod tim uslovima nametanje glasanja je protiv duha pomirenja i saradnje, poručio je on dodajući da utiče i na jedinstvo članica Saveta bezbednosti UN.
Prema njegovim rečima, ratovi na prostoru bivše Jugoslavije predstavljaju tamnu stranu istorije.
Kineski ambasador je izrazio saučešće porodicama žrtava Srebrenice, ali i zločina počinjenih u drugim delovima Bosne i Hercegovine.
Rezolucija bi dovela do daljih podela u BiH
Ambasador Venecuele istakao da se njegova zemlja uzdržala od glasanja smatrajući da tekst rezolucije nije bio izbalansiran.
Ovog stoga, obrazložio je, što tekst pripisuje odgovornost samo jednoj strani za zločin u Srebrenici".
"Ne može se krivica pripisati jednom narodu, jer zločin su počinile grupe ekstremista", poručio je on.
Diplomatski predstavnik Venecuele pri UN je primetio da nacrt rezolucije nije imao podršku ni u regionu, zbog čega njegova zemlja, kako je rekao, veruje da ne bi doprinela pomirenju već bi dovela do daljih podela u BiH.
"Ujedinjene nacije treba da rade na jačanju saradnje u regionu i na pomirenju svih strana", zaključio je predstavnik Venecuele.
Priloženi tekst bi imao negativan uticaj
Ambasador Angole je kazao da se uzdržao od glasanja jer se ne slaže sa tekstom nacrta rezolucije, jer nije uzeto u obzir na isti način više hiljade žrtava masakara na celoj teritoriji Bosne i Hercegovine.
Angola je, kako je rekao, očekivala tekst koji bi doprineo pomirenju u regionu, predloženi tekst nikako ne bi doprineo "tekućem, krhkom procesu pomirenja", već bi imao negativan uticaj na napore političara regiona u cilju jačanja saradnje.
Angola je, takođe, dodao je, očekivala da finalni nacrt rezolucije odslikava kompromis svih članica Saveta bezbednosti UN, ali se u njemu nisu prepoznale sve zemlje članice.
Za ambasadora Nigerije nesporno je da svet ne sme zaboraviti žrtve masakra u Srebenici, njegova zemlja podržava da 11. jul bude uspostavljen kao Međunarodni dan sećanja na žrtva, ali je građanima regiona poručio da ostave prošlost i okrenu se budućnosti.
Rekao je i da se Nigerija zalaže za razvoj institucija koje bi sprečile genocid, dodajući da u tome mora biti pojačana regionalna i globalna saradnja.
Podsetio je takođe da je u Nigeriji borba protiv nekažnjivosti zločina nacionalni prioritet i založilo se za jačanje globalnih akcija na tom planu.