VESIĆ: Vode će postati resurs važniji od gasa i nafte
Gradski menadžer Goran Vesić izjavio je danas da su vode bogatstvo Srbije i veoma važan resurs, ali da Srbija ima problem sa odnosom prema tom bogatstvu.
On je na skupu povodom obeležavanja Svetskog dana voda u Skupštini Beograda, kazao da će u narednim decenijama vode postati resurs važniji od gasa i nafte, zbog čega se mora voditi računa o njima.
Vesić je podsetio da Beograd ima 186 vodotokova, 12 jezera, značajan broj podzemnih voda, ali da se one ne koriste dovoljno.
- I ono što koristimo, ne koristimo na pravi način. Naša voda je više nego kvalitetna, bolja od mnogih flaširanih voda, ali sva kanalizacija se izliva u naše reke, što je nedopustivo i što moramo da ispravimo - rekao je Vesić.
Zbog toga je grad Beograd krajem 2015. godine doneo odluku o izgradnji kanalizacije u opštinama u kojima ona ne postoji, rekao je Vesić i dodao da će taj projekat koštati 700 miliona evra, a biće završen za 10 godina. Tim planom predviđena je i izgradnja fabrika i postrojenja za preradu i pročišćavanje otpadnih voda, koji će koštati oko 300 miliona evra.
- Ako sve bude kako treba, za 10 godina moći ćemo da kažemo da preradjujemo otpadne vode i da ne zagadjujemo svoje reke. To je najvažnija poruka danas - rekao je Vesić.
Prema njegovim rečima, posebna pažnja bi trebalo da se posveti podzemnim vodama, koje se ne koriste dovoljno, iako su mnoge od njih termalne.
S druge strane, vode mogu da naprave i veliku štetu, smatra Vesić.
Vesić: Najveće prirodne nepogode su nam bujične poplave
- Naše najveće prirodne nepogode su bujične poplave, budući da mali potoci narastu za krako vreme u reke koje nose sve pred sobom i sa tim moramo da se nosimo. Priroda nas je nekoliko puta upozorila na to i ozbiljno ćemo se pozabaviti time - rekao je Vesić.
Zbog toga je urađen Plan regulacije svih bujičnih vodotokova na teritotiji Beograda, a za nekoliko nedelja biće otvoren tender za uredjenje Topčiderke i svih drugih reka, najavio je gradski menadžer.
- Moramo biti spremni na klimatske promene. Grad Beograd je nedavno usvojio plan adaptacije na klimatske promene i po tome smo prvi grad u ovom delu Evrope. Moramo biti spremni na te promene jer one utiču na nas - na privredu, ponašanje, saobraćaj, na život - rekao je Vesić.
GRAĐANIMA VRČINA SE ISPUNILA ŽELJA: Posle višedecenijskog čekanja dobili javni gradski prevoz
Na skupu su predstavljeni "Plan razvoja vodovodnog i kanalizacionog sistema do 2025 godine" i "Katastar vodnih pojava i objekata na teritoriji Beograda".
Ovi dokumenti u sebi sadrže važne podatke o svakoj gradskoj opštini, a pre svega podatke o hemijskom sastavu vode u svim beogradskim oštinama i hidrogeološke karte.
Na skupu su govorili i tehnički direktor "Beogradvoda" Vladimir Batalović i gradski sekretar za zaštitu životne sredine Goran Trivan. Svetski dan voda obeležava se širom sveta kako bi se podigla svest o značaju i očuvanju voda i podsetilo na nedostatak vode za piće u mnogim krajevima sveta.
Svetski dan voda, 22. mart, ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1992. godine, a od 1993. u svetu počinje obeležavanje tog ekološkog datuma.