Vlada u Berlinu potvrdila špijunske aktivnosti američke obaveštajne službe
BERLIN - Vlada u Berlinu je u jednom tajnom dokumentu potvrdila da je američka obaveštajna služba NSA u najmanju ruku do avgusta 2013. godine špijunirala nemačke i evropske ciljeve, saznaje politički magazin "Frontal 21" nemačke televizije ZFD, prenose nemački mediji.
Prema tom dokumentu, Nemačka savezna obaveštajna služba (BND) je 26. avgusta 2013. godine utvrdila da američka obaveštajna služba NSA špijunira aktuelne e-mail adrese evropskih političara, ministarstava zemalja članica Evropske unije (EU), institucija EU, ali i predstavnika nemačkih firmi.
Američka špijunska praksa je protiv nemačkih interesa, kaže se u tom dokumentu, gde se, takođe, navodi da je privredna špijunaža NSA protiv nemačkih firmi bila i posle 2005. godine.
U tom dokumentu se, takođe, kaže da je saveznoj Kancelarskoj službi predočena i lista sa 12.000 traženih pojmova u nemačkom i evropskom okruženju, takozvanih "selektora", prenose nemački mediji u izveštajima o aferi BND, koja duboko potresa nemačku vladu.
Iz vlade u Berlinu čuju se disonantni tonovi, naročito posle veoma oštrog stava vicekancelara Zigmara Gabrijela prema kancelaru Angeli Merkel.
Sam Gabrijel, za koga se spekuliše da bi mogao biti kancelarski kandidat svoje Socijaldemokratske partije (SPD) i "izaći na megdan" Merkelovoj na sledećim saveznim izborima je, kako ocenjuju mediji, neuobičajeno oštro napao Merkelovu i rekao da je BND - afera jedan špijunski skandal, idealan da izazove teške potrese.
Pre toga je generalni sekretar SPD Jasmin Fahimi špekulisala o personalnim konsekvencama u vladi Merkelove.
"Ponekad me čudi kako se koalicioni partneri odnose jedan prema drugom. SPD izgleda u ovom momentu kao da je odustala od uobičajenih formi uzdržanosti", rekao je predsedavajući parlamentarne komisije za istraživanje aktivnosti američke obaveštajne službe NSA Patrik Zenzburg (CDU) i označio da su izjave Fahimijeve štetne.
Više uglednih članova demohrišćana pozvalo je svoje koalicione partnere, socijaldemokrate, da budu neutralni, zadrže "hladnu glavu" i deluju izvan partijski, a zamenik šefa Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Tomas Štrobl upozorio je da nema nikakvog povoda za "dramatizaciju diskusije".