Vladar najveće naftne sile hitno prebačen u bolnicu
RIJAD - Saudijski kralj Abdulah prebačen je danas u bolnicu zbog "lekarskih pregleda i testova", navela je kraljevska palata u kratkom saopštenju.
Starost kralja, koji ima oko 90 godina, i njegove česte hospitalizacije pothranjuju glasine o politici budućeg kralja, čija je zemlja ključni igrač u politici na Bliskom istoku, ocenio je danas Frans pres.
Kralj Abdulah došao je na presto 2005. godine posle smrti svog polubrata Fahda, ali on nezvanično vodi kraljevstvo od 1995. godine.
On je hospitalizovan u periodu u kojem Rijad aktivno učestvuje u međunarodnoj koaliciji, predvođenoj SAD, protiv Islamske države u Iraku i Siriji.
U centru pažnje zbog obaranja cene nafte na svetskom tržištu
Saudijska Arabija, kao najveći svetski lider u proizvodnji nafte, nedavno je započela da obara cenu ovog energenata što je izazvalo gubitke u mnogim svetskim ekonomijama koje se takođe bave izvozom nafte.
Pod punim ubrzanjem pada cena koje su izgubila skoro 40 odsto vrednosti od sredine juna, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) nemoćna je da to zaustavi što potvrđuje da se "razvio rat cena, i da Saudijska Arabija igra na sve" da bi i u tim uslovima sačuvala svoje mesto.
S jedne strane, spekuliše se da Saudijska Arabija mora sve više da se takmiči sa Sjedinjenim Državama čija je proizvodnja eksplodirala u poslednjih nekoliko godina, podstaknuta ceđenjem nafte iz škriljaca. SAD nikada za 30 godina nisu bile u tom pogledu jače, a početkom novembra prešle su psihološki prag proizvodnje od devet miliona barela nafte dnevno.
S druge strane, spekuliše se da su svoju intervenciju protiv Asada u Siriji, inače neprijatelja Saudijske Arabije, Amerikanci uslovili upotrebom "naftnog oružja" protiv Rusije i Irana, čije ekonomije se dosta oslanjaju na izvoz sirove nafte.
Radi pritiska na Iran da ograniči svoj nuklearni program, i Rusiju da promeni stav o Siriji, Rijad će prodavati naftu ispod proseka u Aziji i Severnoj Americi, zaključio je Rašid Abanmi, predsednik Saudijskog centra za naftnu politiku i strateška očekivanja iz Rijada.
Barel američke "lake" nafte (WTI) za isporuku u februaru pojeftinio je na merkantilnoj berzi u Njujorku 49 centi na 53,12 dolara, dok je barel severnomorske nafte tipa "brent" za februarsku isporuku na tržištu u Londonu pojeftinio 55 centi na 57,33 dolara, prenosi agencija Frans pres.
Pogledajte još: