VUČIĆ O POBEDI U UNESKU: Tražili smo da pričamo o svemu, a pošto nisu hteli, u Briselu se o Unesku neće razgovarati
Premijer Srbije Aleksandar Vučić, rekao je za da se pitanje članstva Kosova u Unesku neće postavljati na razgovorima u Briselu.
Vučić je, takođe, naglasio da je srpska delegacija nudila da se to rešava u sedištu Evropske unije, ali je to odbijeno jer su predstavnici Prištine bili uvereni da će ući u Unesko.
– Zato su napravili široku akciju i sa pojedinim islamskim zemljama, uz veliku podršku SAD, Velike Britanije i Nemačke. Na sve to su počeli da viču, a Albanci su u Briselu pretili da će reći da smo mi izmislili da smo o tome uopšte govorili jer njihova inicijativa sigurno prolazi. Njihova taktika je bila da nateraju Srbiju da napravi kompromis. To ustvari nisu kompromisi, nego namera da Srbija pravi ustupke. Mi smo tražili da pričamo o svemu, nisu hteli, a pošto nisu hteli, u Briselu se o Unesku ne razgovara – rekao je Vučić za Sputnjik.
Na pitanje da li je moguće pitanje južne srpske pokrajine vratiti u Ujedinjene nacije rekao je da je to teško uraditi.
– Postoji jedna vrsta zabune kod nas, u našem narodu, jer ljudi nisu pažljivo pročitali Briselski sporazum. Mnogi su izmišljali po novinama kako smo dužni da ih podržimo u ulasku u svaku organizaciju. To uopšte nije tačno. To je bio jedan od razloga zašto ja nisam želeo da prihvatimo prvobitni predlog Briselskog sporazuma u kojem je pisalo da mi treba da ih podržimo u ulasku u Ujedinjene nacije. Svi ostali ministri, osim Vulina i mene, bili su za to da se to prihvati — i Dačić i Suzana Grubješić i svi ostali koji su tada tamo bili. Ja sam rekao da to ne dolazi u obzir. Onda su usledili pritisci, a ja sam rekao da to nećemo da prihvatimo uprkos svemu – objasnio je srpski premijer i dodao:
Srbija želi stabilnost u RS
Govoreći o odnosima Srbije sa BiH i RS, premijer je kazao da Srbija ima obaveze po Dejtonskom sporazumu prema RS.
"Srbija ima specijalne paralelne veze sa RS. U skladu sa tim zakonom o specijalnim paralelnim vezama je mogla da pomogne Srebrenici, koja se nalazi na teritoriji RS i BiH. Srbija želi stabilnost u RS. Srbija, u skladu sa svojim mogućnostima brine i naš posao je da se politički ne mešamo, a kad god je potrebno, da pomognemo RS, ne dirajući i ne rušeći bosansko-hercegovačku državu, jer mi to, kao što znate, nikada nismo radili", istakao je Vučić i podsetio da je on to rekao i zvaničnicima BiH.
– Onda su oni to promenili, pa je rečeno da ih nećemo ometati na putu evropskih integracija. A o evropskim integracijama ne odlučujemo mi, odlučuje Brisel. Brisel ih je nagradio Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, Brisel će ih nagraditi viznom liberalizacijom, a oni su odustali od onoga što su potpisali, što je za mene zaprepašćujuće.
Srbija neće priznati Kosovo
Na pitanje da li će Srbija biti naterana da izbaci preambulu iz Ustava da je Kosovo neodvojivi deo Srbije i gde je crvena linija koju neće preći, premijer kaže:
- Srbija neće ni eksplicitno ni implicitno da prizna nezavisnost Kosova. To je već postala pomalo dosadna rečenica koju stalno ponavljam, ali videli ste način na koji smo se borili za Unesko, videli ste način na koji smo se borili za Zajednicu srpskih opština. Setite se da smo nekada kritikovali Dejtonski sporazum, a na kraju smo došli u situaciju da se držimo i hvatamo za Dejtonski sporazum. Tako se sada hvatamo i držimo za Briselski sporazum, koji kao što vidite, neki drugi neće da sprovode u delo.
Prema njegovim rečima, to pokazuje da Beograd uprkos razumljivim ustupcima, ipak nije tako loše pregovarao i da je našao način da zaštitimo svoj narod i da uradimo ono što možemo, a da tu granicu koja govori o eksplicitnom ili implicitnom priznavanju nezavisnosti nijednog sekunda nismo prelazili.