Vučić: Srbija može doprineti ekonomskoj stabilnosti regiona
BEOGRAD - Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić i bivši komesar EU za proširenje Ginter Ferhojgen razgovarali su o evropskoj budućnosti Srbije.
Premijer je rekao da je važno da će Srbija nastaviti predano da radi na procesu pristupanja Evropskoj uniji, i dodao da je Vlada spremna da sprovede veliki broj reformskih mera u tom cilju.
Ginter Ferhojgen je naglasio da put ka Evropskoj uniji nije uvek jednostavan, ne samo kada je reč o Srbiji, već i o drugim zemljama koje su prošle kroz taj proces, navodeći primer Grčke i Rumunije, ali da je važno da se održi postojeći impuls kao i interesovanje građana Srbije. Smatra da je važno da Srbija bude na evropskom putu i postane deo evropske porodice.
Premijer Vučić je istakao da bi, uprkos postojanju „zamora od proširenja“, Evropska unija trebalo da vidi Srbiju u svojim okvirima kao buduću članicu, koja svojom pozicijom može doprineti ekonomskoj stabilnosti i prosperitetu celog regiona.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Republike Srbije Ivica Dačić razgovarao je sa Ginterom Ferhojgenom, istaknutim članom Socijaldemokratske partije Nemačke, bivšim poslanikom Bundestaga i evropskim komesarom za proširenje, industriju i preduzetništvo. Fehojgen boravi u Beogradu povodom učešća na konferenciji „EU i Zapadni Balkan 2020“.
Tokom sastanka, ministar Dačić istakao je da je prvi spoljnopolitički prioritet Srbije članstvo u Evropskoj uniji i dodao da je naša zemlja potpuno spremna za pregovarački proces. Šef srpske diplomatije izrazio je nadu da će Ferhojgen svojim iskustvom pomoći Srbiji na putu ka EU i naglasio da je naša zemlja spremna za jačanje sveukupnih bilateralnih odnosa sa SR Nemačkom.
Ferhojgen je poručio da EU treba da nastavi sa politikom proširenja, jer je to u interesu svih članica Unije, kao i da perspektiva članstva predstavlja veliki podsticaj sprovođenju političkih, ekonomskih i društvenih reformi u zemljama kandidatima za članstvo. Političke odluke moraju imati prednost u odnosu na birokratska i tehnička pitanja, smatra on, kao i da je Srbija sada spremnija za članstvo nego što su to bile zemlje koje su postale članice EU 2004. godine i kasnije.
Ferhojgen je saopštio da oseća snažnu obavezu da se založi za Srbiju u EU i da će to i činiti, između ostalog, i zato što smatra ponašanje prema našoj zemlji u prethodnom periodu nije uvek bilo korektno.