Za 'Prvi maj' - stečaj, ne i kraj
Agencija za privatizaciju saopštila je danas da je za Industriju odeće "Prvi maj" iz Pirota stečaj ekonomski najracionalniji model privatizacije, jer će se na taj način lakše naći investitor koji bi kupio delove imovine, nego da se traži ulagač koji bi kupio celu fabriku.
"Račun preduzeća 'Prvi maj' na dan 11. februara 2015. u blokadi u neprekidnom trajanju od 1.097 dana, a ukupan iznos blokade iznosi 17,4 miliona dinara, čime je ostvaren stečajni razlog - trajnija nesposobnost plaćanja", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da ukupne obaveze preduzeća iznose 1,5 milijardi dinara, da je najveći poverilac Fond za razvoj (739,2 miliona dinara), a jedan od glavnih finansijskih problema, prema Agenciji, predstavlja i naplata potraživanja bivših radnika "Prvog maja" po izvršnim sudskim rešenjima.
"To su ključni razlozi koji su opredelili Agenciju za privatizaciju da predloži stečaj kao model privatizacije za preduzeće 'Prvi maj' Pirot, što je potvrdila i Vlada Srbije usvajanjem Akcionog plana", navodi se u saopštenju.
Istaknuto je i da je prilikom formulisanja predloga o tome koje će preduzeće iz portfelja Agencije za privatizaciju biti predloženo za stečaj, pažljivo su sagledani svi aspekti poslovanja tih preduzeća, kao i njihovi finansijski pokazatelji.
Direktor "Prvog maja" Zoran Živković ocenio je juče da odluka Agencije za privatizaciju da se to preduzeće nađe na spisku 188 firmi koje idu u stečaj nije opravdana, jer za tu firmu ima zainteresovanih kupaca.
Iz Agencije navode da je na nedavnom sastanku sa upravom Agencije direktor "Prvog maja", u načelu prihvatio predlog za stečaj kao najbolji način privatizacije.
Podsećaju da je nakon raskida ugovora o prodaji kapitala fabrike "Prvi maj" u restrukturiranju, Agencija za privatizaciju 11. juna 2010. godine donela Odluku kojom je pokrenut postupak restrukturiranja tog preduzeća i njegovog zavisnog društva "Prvi maj- Plus" Pirot.
Programom restrukturiranja iz juna 2012. bila je predviđena prodaja četiri imovinske celine, ali je prodata samo jedna kompaniji AHA Mura Inđija.
Iz Agencije navode da trenutno preduzeće "Prvi maj" nema stalno zaposlenih radnika (osim direktora) i podsećaju da je nakon realizacije socijalnog programa za 815 radnika kojima je prestao radni odnos, jula 2013, angažovano 50 radnika na određeno vreme, kako bi se zaštititila imovina i nastavilo normalno poslovanje preduzeća i preostale imovine (Hala trikotaže, hotel "Stadion", zgrada toplane, maloprodajni objekti, ostali prateći objekti u fabričkom krugu).
Nakon sprovedenog socijalnog programa "Prvi maj" se finansira isključivo od prodaje zaliha robe u maloprodajnim objektima i od izdavanja u zakup objekata (maloprodajni objekti, proizvodna hala, zgrada energane).
Iz Agencije naglašavaju da stečaj ne mora biti kraj za preduzeće, koje može kroz unapred pripremljeni plan reorganizacije, koji moraju da prihvate poverioci preduzeća, da stvori uslove za nastavak poslovanja, ili nakon stečaja kroz plan reorganizacije.
Pročitajte i: