Zaslađuju život, ali ga i oštećuju!
Saharin je kristalni prah 300-550 puta slađi od šećera. Upotrebljava se kao zaslađivač za hranu i napitke, koji se smatraju dijetetskim i dijabetičarkim. On nema nikakve hranjive vrednosti.
Dijabetičari ih najviše koriste, kao i oni koji se zdravo hrane i broje svaku kaloriju. Oni umesto šećera koriste veštačke zaslađivače, za koje stručnjaci smatraju da povećavaju nivo šećera u krvi, uprkos tome što nisu visokokalorični.
Izraelska studija sprovedena na laboratorijskim miševima to objašnjava kroz saharin i druge sastojke veštačkih zaslađivača koji utiču na bakterije u crevima, pa se tako smanjuje sposobnost organizma da obradi glukozu. Umesto da pomognu u borbi protiv gojaznosti i smanjenju šećera u krvi, zaslađivači samo još više pogoršavaju situaciju.
Da li su zaslađivači kancerogeni?
Nacionalni institut za borbu protiv raka je u saopštenju 2009. godine objavio da ne postoji jasan dokaz koji bi povezao nenutritivne zaslađivače, koji su trenutno na američkom tržištu u žiži interesovanja jer izazivaju rak. Pre nego što se zaslađivač dozvoli, Američka uprava za hranu i lekove pregleda više od 100 studija bezbednosti. “Rezultati tih studija nisu pokazali da su ovi zaslađivači kancerogeni, niti da na bilo koji način mogu da ugroze zdravlje ljudi.”
Do ovog zaključka naučnici su došli tako što su jednoj grupi miševa dali običnu ili zaslađenu vodu sa običnim šećerom, a drugoj grupi veštačke zaslađivače. Nakon toga, ispitivanje je sprovedeno na 400 ljudi, zahvaljujući kojima su naučnici došli da istog zaključka.
"Ne pokušavamo da kažemo da je zdravo konzumirati veštačke sokove i slatkiše, a odbaciti veštačke zaslađivače, već da ni to nije dobro koristiti tokom dužeg vremenskog perioda", rekao je autor studije dr Eran Elinejsa, sa Instituta za imunologiju "Vajcman".
Studija naglašava da ljudi koji žele zdravo da se hrane ili da skinu višak kilograma, ne bi trebalo da se oslanjaju na veštačke zaslađivače, već da potpuno izmene režim ishrane.