Zdravstveni eksperti o lekovima protiv ebole
ŽENEVA/BRISEL/VAŠINGTON - Svetski zdravstveni eksperti u Ženevi nastavljaju razgovore o eksperimentalnim lekovima protiv ebole, a istovremeno su SAD najavile donaciju od 75 miliona dolara za opremanje bolnica i zdravstvenih radnika, dok EU izdvaja 140 miliona evra pomoći za Zapadnu Afriku pogođenu opakim virusom.
Osam eksperimentalnih tretmana i dve vakcine protiv ebole našli su se na stolu na dvodnevnom skupu 200 zdravstvenih eksperata koji iza zatvorenih vrata razmatraju načine da se okonča dosad najveća epidemija te virusne bolesti u zapadnoafričkim zemljama.
Evropska unija saopštila je danas da će izdvojiti 140 miliona evra za borbu protiv ebole u Zapadnoj Africi, što je znatno više u odnosu na pomoć koju je EU dosad izdvajala.
"Danas Evropska komisija objavljuje paket vredan 140 miliona evra za sve zemlje koje su trenutno pogođene virusom ebole", rekao je novinarima portparol Evropske komisije Dejvid Šerok, misleći na Gvineju, Sijera Leone, Liberiju i Nigeriju, prenosi AFP.
I Američka agencija za međunarodni razvoj saopštila je da će donirati 75 miliona dolara za kupovinu još 1.000 kreveta za jedinice u kojima se sprovodi lečenje zaraženih ebolom u Liberiji, kao i za nabavku još 130.000 zaštitnih odela za zdrastvene radnike, navodi AP.
U međuvremenu, doktor koji je zaražen ebolom dok je radio u Liberiji, treći američki zdravstveni radnik koji je oboleo od opakog virusa, trebalo bi da danas stigne u bolnicu u Nebraski na lečenje, prenosi AP. Doktor Rik Sakra (51) otpočeće lečenje u izolovanoj bolničkoj jedinici sa 10 kreveta, najvećoj od četiri takve jedinice u SAD.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je među lekovima protiv ebole, koji nisu u potpunosti testirani, odobrila i eksperimentalni lek "zmapp", isproban na 10-ak američkih i evropskih zdravstvenih radnika koji su bili na prvoj liniji borbe protiv ebole, pa su se i sami zarazili. Troje od njih se oporavilo, dok je dvoje preminulo, prenosi AFP. Zalihe tog leka su istrošene, ali je SZO saopštila da bi nekoliko stotina doza moglo da bude spremno do kraja godine.
Za ebolu, koja je od početka godine usmrtila više od 1.900 ljudi, zasad ne postoji nijedan u potpunosti testiran način lečenja ili vakcina, pa se SZO našla u situaciji da, s obzirom na ubrzano širenje i veliki broj žrtava, odobri primenu eksperimentalnih lekova. SZO naglašava da, iako se preduzimaju vanredne mere da se ubrza tempo kliničkih ispitivanja, nijedan tretman ili vakcina neće biti spremni za široku primenu pre kraja 2014, a dotad će na raspolaganju biti samo mali broj doza. U normalnim uslovima provera novih lekova i vakcina traje i do jedne decenije.