Zemlja koja je postala najveći izvor džihadista Islamske države
Pre početka arapskog proleća 2011. godine žene u Tunisu nisu smele nositi tradicionalne marame preko lica u javnosti. Danas ih polovina nosi, a polovina ne. Sa druge strane, mnogi Tunižani otišli su da se bore na strani džihadista u Siriji i Iraku.
Kolevka arapskog proleća, Tunis, gde je sve počelo 2011. godine, rušenjem dugogodišnjeg diktatora Zine el-Abidine Ben Alija sa vlasti, postala je najveći izvor džihadista Islamske države.
Tunis je mala severnoafrička zemlja sa populacijom od 11 miliona stanovnika, a postali su glavni izvor stranih militanata koji se pridružuju ekstremističkim grupama i organizacijama u Siriji i Iraku, procena je tuniške vlade i privatnih analitičara, prenosi Vašington Post.
Do 3.000 Tunižana, većina njih muškarci mlađi od 30 godina, pridružili su se borbama na Bliskom istoku i na taj način prestigli Saudijsku Arabiju i Jordan na popisu zemalja iz kojih militanti dolaze u borbu u Irak i Siriju.
Nakon rušenja Ben Alija s vlasti, islamistički radikali brzo su iskoristili novonastalu slobodu i ubili dva političara i najmanje 25 policajaca i vojnika. Oni su iskoristili slobodne džamije za podsticanje talasa nasilja koje danas doseže do takozvane Islamske države i njihovih uporišta u Iraku i Siriji.
"Dali smo im previše vazduha i sad se gušimo u tom vazduhu“, zaključio je Lofti Ben Jedou, šef tuniške bezbedonosne službe i ministar unutarašnih poslova.
Pročitajte i:
Šestoro poginulih u sukobima islamista i policije
IZBORI U TUNISU: Pobedila glavna sekularna partija