Zvanično: Palestinska uprava od danas član Međunarodnog suda u Hagu
TEL AVIV - Palestinska uprava se danas zvanično pridružila Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) u Hagu, na inicijativu palestinskog predsednika Mahmuda Abasa nakon što su mirovni pregovori s Izraelom pre godinu dana doživeli krah.
Učlanjenje u sud je deo širih napora Palestinaca da izvrše međunarodni pritisak na Izrael, navodi Asošijeted pres. Desilo se to u vreme kada su šanse za obnovu pregovora o palestinskoj državi male, nakon nedavne pobede izraelskog premijera, Benjamina Netanijahua, na izborima i oštre retorike u izbornoj kampanji.
Palestinci su još u januaru potpisali osnivački dokument suda, a članstvo je postalo zvanično danas. Mnogi to vide kao mogućnost da se utvrdi odgovornost za sukob između Palestinaca i Izraela.
Izrael nije član MKS, ali vojni i civilni lideri te zemlje bi mogli sada da se suoče s optužbama, ako se veruje da su činili zločine na palestinskoj teritoriji. Organiazcija za ljudska prava, Hjuman rajts voč, pozdravila je Palestinsku upravu kao 123. člana suda.
Abas je u decembru potpisao više zahteva za učlanjenje u međunarodne institucije, uključujući MKS, što je izazvalo ljutit odgovor Izraela. Ta zemlja je u januaru zamrznula transfer miliona dolara prihoda od poreza koje ubira u ime Palestinske uprave. Transfer tih fondova obnovljen je ove nedelje, a neki izraelski mediji su objavili da se radi o tajnom dgovoru na osnovu koga će Palestinci suspendovati planove da tuže Izrael za ratne zločine u Hagu.
Visoki palestinski zvaničnik, Saeb Erekat, rekao je u ponedeljak da je MKS već započeo prelimanarno ispitivanje navodnih izraelskih zločina. On je precizirao da je sud počeo da istražuje akcije Izraela tokom rata u Pojasu Gaze prošlog leta.
"Vodićemo sve praktične poteze direktno nakon što se Palestina zvanično proglasi članom MKS-a u sredu", najavio je Erekat, dodavši da pravni i tehnički komiteti već rade punom parom.
Glavni tužilac MKS-a, Fatou Bensouda, je već pokrenula preliminarno ispitivanje, kako bi se utvrdilo da li ima osnova za istragu mogućih ratnih zločina an Zapadnoj obali, u Pojasu Gaze i istočnom Jerusalimu. Dva palestinska zvaničnika su rekla da će Palestinci čekati da vide rezultat tog ispitivanja, koje bi moglo da potraje mesecima, pa čak i godinama, pre nego što razmotre dalje akcije.
Ranije ove godine, Palestinci su prihvatili jurisdikciju suda unazad od juna 2014. godine, kako bi osigurali da prošlogodišnji rat između Izraela i Hamasa bude uključen u ispitivanje.
Palestinski šef diplomatije, Riad Malki, sastao se danas sa zvaničnicima suda, a svrha tog sastanka je bila mahom ceremonijalna. Članstvo u sudu bi moglo da doprinese da jevrejska naselja na okupiranoj palestinskoj zemlji postanu ne samo političko, već i pravno pitanje, ocenio je Aleks Viting bivši zvaničnik u kabinetu međunarodnog tužioca.
Izrael se oštro protivio učlanjenju Palestine u sud. Portparol izraelskog Ministarstva spoljnih poslova, Imanuel Nahšon, rekao je da su unilateralni palestinski potezi "apsolutno kontroproduktivni" i da će otežati obnovu pregovora.
Pročitajte i:
- Žena ruskog tajkuna ubila njihovu decu pa izvršila samoubistvo
- IRANSKI NUKLEARNI PROGRAM: Rusija tvrdi da je postignut dogovor, SAD prete napuštanjem pregovora
- Smena vlasti u Nigeriji: Dokazali smo svetu da smo prihvatili demokratiju
- Umrla najstarija osoba na svetu!
- Jemen na "ivici ponora", a Teheran i Rijad se međusobno optužuju za katastrofu