ZABELEŽENO 1.479 OSOBA U ANKETI! Mnogi su zauvek izgubili zdravlje... sve zbog OVE DRUŠTVENE MREŽE
Užas i patnja...
Anketa sprovedena na 1.479 osoba starosti od od 14 do 24 godine u Velikoj Britaniji utvrdila je da društvena mreža Instagram najgore utiče na mentalno zdravlje mladih ljudi, piše BBC.
Od ispitanika koji su učestvovali u istraživanju tražilo se da ocene popularne aplikacije na temelju toga kako na korisnike utiču po pitanjima anksioznosti, depresije, usamljenosti, zlostavljanja i stvaranja slike o svom telu.
Instagram, koji je u vlasništvu Fejsbuka, više je puta rekao da mu je cilj da kultiviše sigurno okruženje za svoje korisnike u kojem će se oni međusobno podsticati. Dobrotvorna udruženja koja se bave pitanjima mentalnog zdravlja podstiču društvene mreže da vode računa o sigurnosti korisnika.
Studija koju je sprovelo Kraljevsko društvo za javno zdravstvo (RSPH) kaže da bi društvene mreže trebalo da vode računa o korisnicima koji puno vremena provode na društvenim mrežama te da treba da identifikuju korisnike s problemima s mentalnim zdravljem.
AMAZONOVO TRŽIŠTE TABLETA ZA DECU: Otkrili su svoje mesto
U izvještaju RSPH-a takođe piše da postoji mogućnost da su društvene mreže uzrok krize u mentalnom zdravlju mladih ljudi. Studija je takođe utvrdila da Instagram može da poslužiti i kao alat za dobro. Otkriveno je da društvena mreža ima pozitivan učinak na samoizražavanje i identitet pojedinca. Otprilike 90 posto mladih koristi društvene mreže, što je više od bilo koje druge demografske grupe. Međutim, još uvek nije u potpunosti jasno kako oni utiču na njihovo mentalno zdravlje.
Isla Vetlej kaže da je društvene medije počela da koristi još kao tinejdžerka.
- Pripadnost online zajednicama me činila srećnom. Osećala sam se kao da negde pripadam. Međutim, moj aktivni život na društvenim mrežama i internetu je naneo štetu mom pravom životu gde sam se u par navrata borila s depresijom - kazala je Vetlej.
RESTRIKTIVNE MERE NA INSTAGRAMU: Kako će na ovo reagovati SRPSKE STARLETE?
- Kad bi se osećala depresivno, boravak na društvenim mrežama mi nije pomogao. Osećala sam se lošije jer nisam mogla da radim ono što sam videla da moji prijatelji rade - kazala je Vetlej. Ona je, kako ističe, internet ubrzo pretvorila u pozitivnu stvar te je počela aktivno na blogu da piše o mentalnom zdravlju.
- Ta mi je platforma pomogla da se povežem s drugima koji se bore sa sličnim problemima - dodala je.
Istraživanje je takođe otkrilo da je Jutjub najpozitivnije delovao na mentalno zdravlje pojedinaca. Iza njega su se plasirali Tviter i Fejsbuk. Snapchat i Instagram su se plasirali najlošije.
KORIŠĆENJE NAVIGACIJE POSTALO PREVIŠE OPASNO: Morate prestati već danas ili će vam se desiti...