SRBIJA NIJE IMALA ŠANSE: Političke igre na "Pesmi Evrovizije" bacile umetnost u drugi plan
Glamur kao paravan.
Istorija takmičenja "Pesma Evrovizije" je duga i potiče još od 1956. godine kada je osnovana kao "katalizator ujedinjenja evrope" međutim kako je takmičenje postajalo sve popularnije tako je sve više postalo politički angažovano, kada je reč o međunarodnim rivalstvima. Najviše traga na takmičenje ostavio je "hladni rat" a da li je možda i Srbija ovde godine "platila danak" i skoro neprimećeno prošla na takmičenju iz političkih razloga?
KAKVA APSOLUTNA KRALJINA! Slavka Kalezića sada VOLI CELA SRBIJA - hvala, majstore!
Kada je istorija naše zemlje i popularnog evrovizijskog takmičenja u pitnju podsetimo se da je šest godina nakon što je "Evrovizija" prvi put održana, Jugoslavija se pridružila 1961. godine, što je delovalo kao demonstracija da je to najotvorenija istočnoevropska zemlja prema kulturi Zapada.
Problem su, ipak, često predstavljali sporovi između Moskve i drugih bivših članica Sovjetskog Saveza. Poslednj primer toga da je politika bacila senku na ovo takmičenje je sukob Moskve i Kijeva zbog izbora Moskve da na takmičenje pošalje Juliju Samojlovu, kojoj je Ukrajina zabranila ulazak na teritoriju zbog njenog koncerta na Krimu, nakon što je Rusija Pripojila to poluostrvo 2014, godine.
Sukob dve zemlje je rezultirao time da EBU ne dozvoli Rusiji da učestvuje na takmičenju. A Rusko-Ukrajinska kriza se takodje odrazila na ovo takmičenje i prošle godine, kada se Moskva usprotivila pobedi ukrajinske pevačice Džamale nazivajući je "političkom".
Bila je PRETUČENA i žrtva PEDOFILA: Ovu priču o Katarini Bogićević niko nije znao!
Kopenhagen, 2014, godine, tadašnje predstavnice Rusije sestre Tolmačev izviždane su u finalu a te godine pobedu je odnela transvestit iz Austrije Končita Vurst. Što je izgledalo kao "prst u oko" ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, koji je potpisao zakon u kom se zabranjuje "gej propaganda".
U više navrata kako bi se izbegle političke napetosti, učesnici su često pozivani da promene ili modifikuju svoje pesme. Na primer Jermenska pesma na takmičenju 2015. godine, koja je originalno nazvana "dont denail" naziv je promenjen u "Fejs d šedov" kako bi se izbegao bilo kakav nagoveštaj političke namere, jer su mnogi mislil da se prvobitni naziv odnosi na obeležavanje stogodisnjeg masovnog ubistva Jermena za vreme Osmanskog carstva.
Godine 2009. Gruzija je pokušala da učestvuje na takmičenju u Moskvi sa pesmom "Ve dont vona put in" ali EBU to nije dozvolila navodeći kao razlog da je to očigledno aludiranje na predsednika Putina.
- Takodje su takmičenje zasenili i brojni diplomatski incidenti, od bojkota Austrije 1969. godine jer se održava u Španiji na čijem je čelu tada bio diktator Fransisko Franko, do odbijanja Jermenije da učestvuje na takmičenju u rivalskom Azerbejdžanu - prenosi Tanjug.