BRUTALAN ODGOVOR IZ HUMSKE: Partizan OŠTRO reagovao na Zvezdine navode
Počelo je.
Pre nekoliko dana Crvena zvezda se pohvalila na zvaničnom sajtu kako je posle pobede nad Suduvom postala srpski klub sa najvećim koeficijentom na UEFA listi (više pročitajte OVDE), ali je sada stigla oštra reakcija iz Partizana.
MIJAILOVIĆ OTKRIO PLANOVE: Grobari će biti IZNENAĐENI
TRANSFER BOMBA: Lazar Marković ide u Dinamo iz Zagreba za ASTRONOMSKU platu
Klub iz Humske se oglasio tekstom na zvaničnom sajtu koji prenosimo u celosti.
Klupski sajt Partizana već 20-ak godina redovno plasira priloge posvećene rang listi UEFA, klupskim i nacionalnim koeficijentima koje klubovi „grade“ svojim nastupima i uspesima u evropskim klupskim takmičenjima, načinu obračunavanja rezultata u tu svrhu, reperkusijama vezanim za plasmane ili ispadanja iz takmičenja itd. Ovo je bilo i ostalo do današnjih dana „pionirsko mesto“ u Srbiji za dobijanje takvih informacija, pa smo uvereni da smo zbog toga stekli ne samo naklonost navijača Partizana kada je u pitanju ova tema, već i ozbiljan kredibilitet kod svih ostalih kojima je samo stalo do toga da budu pravilno informisani.
Neki ovdašnji mediji su u poslednjih par dana objavili da je naš večiti rival „najbolje plasirani srpski klub na rang listi UEFA, ima koeficijent od 18.750 bodova i nalazi se na 73. mestu rang liste UEFA“.
Ovo jednostavno nije tačno, a svako takvo dezinformisanje ljudi zanemaruje svrsishodnost računanja koeficijenata, pravljenja rang liste itd. Potrudićemo se da vam sve potanko objasnimo:
· Kad koja ekipa, iz koje zemlje, startuje u Evropi – to se ne određuje na osnovu klupskih, već na osnovu nacionalnih koeficijenata, ali o tome nećemo ovaj put.
· Klupski koeficijenti su bitni jer se na osnovu njih pravi lista nosilaca i nepovlašćenih ekipa u svim žrebovima tokom kvalifikacija u oba evropska klupska takmičenja, a bitni su potom i za sastav „šešira“ pre žreba grupne faze u oba evropska klupska takmičenja.
· Od leta 2018. su klupski koeficijenti bitni i zbog novčane zarade klubova koji igraju u grupnim fazama, ali ni o tome nećemo ovaj put.
· Klupski koeficijent se dobija tako što se računa učinak kluba u Evropi U POSLEDNJIH PET SEZONA. Metoda obračuna tog učinka se tokom godina i decenija više puta menjala, a poslednjih godina se taj učinak meri za svaku od 5 sezona na sledeći način:
NAPOMENA: Ekipe koje ispadnu u kvalifikacijama za Ligu šampiona se „sele“ u naredno kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, pa iz tog razloga ne dobijaju nikakve bodove za učešće u dotičnom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona (u kojem su ispali).
· Kada je u pitanju ova sezona 2019/20, za klupski koeficijent se računaju sezone 2018/19, 2017/18, 2016/17, 2015/16 i 2014/15.
· FK Partizan je i za ovu sezonu 2019/20, baš kao što je to bio neprekidno i u svih prethodnih 15 sezona (!), najbolje rangirani srpski klub na UEFA rang listi (sa Cirihom deli 80. mesto na listi), sa najvećim klupskim koeficijentom od svih srpskih klubova (18,000 bodova).
· Klupski koeficijenti validni za jednu sezonu su bitni samo na početku te sezone – od sredine juna (kada se obavljaju prvi žrebovi, za pretkvalifikacije), pa do kraja avgusta (kada se žrebaju grupe u oba evropska klupska takmičenja). Tako je na primer Partizan „koristio“ svoj klupski koeficijent od 18,000 bodova na dva dosadašnja žreba (za 2. i 3. kvalifikaciono kolo za Ligu Evrope), a mi se nadamo da će ga, sve vreme kao najbolje rangirani srpski klub na rang listi UEFA, „koristiti“ i na oba naredna žreba koja ovog leta još predstoje – na žrebu za plej of (05.08.) i na žrebu za grupnu fazu Lige Evrope (30.08.). Koeficijenti koje su preostala dva srpska kluba koja se u ovom trenutku još uvek takmiče u Evropi „koristila“ u prethodnim žrebovima ovog leta i koje će „koristiti“ i ako se nađu u budućim žrebovima ovog leta su 16,750 bodova (Crvena zvezda), odnosno 4,450 bodova (Čukarički).
· Sve što klubovi ostvare u Evropi u toku ove sezone 2019/20 ulazi u obračun klupskog koeficijenta ZA NAREDNU SEZONU 2020/21. Tako će po završetku ove sezone učinak iz nje (iz sezone 2019/20) zameniti učinak iz „najstarije“ sezone 2014/15, što znači da će klupske koeficijente za narednu sezonu 2020/21 činiti obračun iz sezona 2019/20, 2018/19, 2017/18, 2016/17 i 2015/16.
Bilo kakvo obračunavanje klupskih koeficijenata za narednu sezonu 2020/21 već sada, na samom početku sezone 2019/20, onda kada mnogi klubovi nisu čak ni započeli sa takmičenjem (njih tačno 43 započinju sa takmičenjem tek u jednoj od dve grupne faze, njih 2 započinju tek u plej ofu za LŠ, njih tačno 21 započinju u 3. kolu kvalifikacija za jedno ili drugo klupsko takmičenje, a njih 27 tek danas startuju u 2. kolu kvalifikacija za Ligu Evrope (među njima i naš Partizan) – što čini ukupno čak 93 kluba (!) koji su se plasirali u jedno od dva evropska klupska takmičenja, a koji do danas još nijedan jedini minut nisu proveli na terenu (!) – to se stvarno graniči sa…sa neznanjem, da ne budemo previše grubi. Žalosno je, ali upravo time se služe „medijski geniji“ koji u svojim prilozima već sada predstavljaju UEFA rang listu za sezonu 2020/21, koji već sada proglašavaju plasmane, dopisuju i brišu bodove, izvode zaključke itd, itd…
Ako se oni pitaju, Partizan je evropsku sezonu 2019/20 završio i pre nego što ju je započeo. Za ostala 92 evropska kluba čiji igrači se, poput naših, još uvek nisu oznojili u Evropi nas i nije toliko briga, ali do Partizana nam je itekako stalo. Upravo iz tog razloga se nadamo i verujemo da će ovakve medijske pojave dodatno motivisati igrače Partizana da ne samo protiv Velšana danas i za sedam dana, već i nadalje, učine puno dobrih stvari u Evropi ove sezone. Srećno crno-beli!