TAVAMBA JE IZABRAO 3: A zašto su neki igrači birali 143 i 0, a koji je broj koštao 100 HILJADA (FOTO)
Navodimo primere iz Premijer lige, Serije A, ali i sa drugih kontinenata.
Novi napadač Partizana Leandre Tavamba izabrao je da na dresu nosi broj "tri". Svako će reći, za špica, čudan, veoma čudan broj. Kamerunac je na promociji u Humskoj objasnio "pozadinu".
- Kada sam došao u Slovačku jedini dres koji mi je odgovarao po veličini bila je trojka. Zato sam se za nju vezao. Uostalom u životu se vodim krilaticom "jedan, dva, tri... kreni" - rekao je visoki napadač.
Međutim, Tavamba nije jedini zbog čijeg su se izbora navijači pitali "zašto baš taj broj". Evo i jedne duže priče, o zvezdama svetskog fudbala, ali i onim manje poznatim igračima, i njihovim brojevima. I krenimo redom, na primer od "nule". Hiham Zeruali ostao je koliko-toliko zapamćen u Aberdinu. U 37 utakmica, Marokanac je dao 11 golova, ali ga pre svega pamte po broju na leđima. Zvali su ga Čarobnjak iz Maroka, ili Zero (skraćenica od prezimena, ali i nula). Zato je i izabrao taj broj. To pre njega niko nije uradio, ali je taj dres ipak nosio te sezone. Međutim, naredne je od Fudbalskog saveza Škotske dobio zabranu. U 27. godini poginuo je u saobraćajnoj nesreći.
Hicham Zerouali was allowed to wear the number 0 for Scottish Premier League club Aberdeen after the fans nicknamed him “Zero”. #football pic.twitter.com/sG3l5erMdh— Photos of Football (@photosofootball) November 10, 2016
Posle "nule" dođe "jedinica". Ovaj broj nosio je Edgar Davids. Kada je došao u Barnet, bio je igrač-menadžer i od golmana Grejema Staka uzeo je "keca". Obrazloženje je bilo sledeće: "ovo je moj broj ove sezone. Ja pokrećem ovaj trend". Međutim, pre Holanđanina, "jedinicu" su nosili i Stjuart Balmer u Čarltonu i Osi Ardiljes u reprezentaciji Argentine.
I'm not having this, Edgar David's is number 1 for Barnet!!!!!!! #hedoeswhathewants pic.twitter.com/srNhGQxUpv— Jack Knight (@jackknight9) October 13, 2013
Pomalo čudna priča vezana je za Vilijama Galasa. Kada je došao u Arsenal dobio je "desetku" i to ne bilo čiju, već onu koju je pre njega nosio Denis Bergkamp.
- Pomislio sam da je dobro dati taj broj defanzivcu. Jer bi napadača opterećivalo to što je 10 nosio Denis. Sa odbrambenim igračem, to bi bilo drugačije - objasnio je svoju odluku menadžer Arsenala, Arsen Venger.
@90sfootball William Gallas pic.twitter.com/xF6bXt8gy8— El_Observador (@francescsatora) October 27, 2016
Još jedna "luda" priča dolazi iz Premijer lige, a vezana je za Paula Futrea. Portugalac je iz Milana došao u London, i planirao je da nosi desetku. Međutim, namenjena mu je bila "16".
- Trener Edi Gilam mu je dao taj dres, a on mu ga je vratio pravo u lice. Onda je došao kod mene i vikao "Futre 10, ne 16. Euzebio 10, Maradona 10, Pele 10, Futre 10, ne je.... 16". Pokušao sam da budem smiren. Rekao sam mu da nas čeka važna utakmica, i da ako ne želi može da ide. To je i uradio - prisetio se Hari Rednap, tadašnji menadžer "čekićara".
Sledećg jutra, došao je sa timom advokata i platio 100 hiljada funti za taj broj.
.@BrianWill26 fondly remembers West Ham’s briefest of love affairs, Paulo Futre, on pg 45: https://t.co/56HbcUtI4N pic.twitter.com/EMLrK9qKIA— Blowing Bubbles (@WestHamMagazine) September 24, 2016
Možda jedna, od najčuvenijih priča o brojevima dolazi iz Serije A. Kada je Ivan Zamorano stigao u Inter, "devetka" koju je nosio u Realu bila je zauzeta. Bila je na leđima Ronalda, pa je Čileanac pribegao lukavstvu. Između 1 i 8 dodao je plus. Formalno nosio je "18", a praktično voljeni broj.
Inter Milan's Two Number 9s; Ronaldo and Iván Zamorano. pic.twitter.com/23VKGGFDRL— 90s Football (@90sfootball) November 15, 2016
Sličnu priču ima i Mario Baloteli.
- Kad sam bio u Interu dobio sam broj 45, jer su tada mlađi igrači dobijali brojeve od 36 do 50. Izabrao sam 45 jer je zbir devet. Dao sam golove u sve četiri utakmice i od tada mi je to srećan broj - objasnio je sadašnji napadač Nice, nekada Milana i Liverpula.
Mario Balotelli Akui Nyaris Berseragam Juventus https://t.co/fJvgcuSmEj pic.twitter.com/F8OEmHJUTT— Goal Indonesia (@GOAL_ID) November 17, 2016
Zbog izbora broja, pojedinci su imali i velikih problema. Tako je Đanluiđi Bufon bio na stubu srama u Italiji. Pobunila se zajednica Jevreja u Italiji. Smatrali su da ovaj broj simbolizuje nacistički pozdrav "Hajl Hitler" (88=HH, pošto je H osmo slovo abecede). Usledilo je objašnjenje Bufona.
- Izabrao sam 88 jer me podseća na četiri para ja... Zna se šta u Italiji simbolizuju, snagu i odlučnost. Tada su mi bila potrebna da dobijem mesto u reprezentaciju. U početku sam želeo da bude 00, ali mi nisu dali. Razmišljao sam i o 01 - objasnio je Bufon koji je iz Parme došao u Juventus.
Kasnije je u Parmi, posle dobrog razmišljanja o značenju nosio "77", a u Juventusu je zadužio "1".
88 dan 77. Nomor punggung yang pernah digunakan Gianluigi Buffon saat di Parma. Nomor 88 pernah memicu kontroversi. pic.twitter.com/GxApjCIGdZ— SuporterFC (@SuporterFC) November 19, 2015
A šta tek da se kaže za Viktora Peralesa. Kada je došao u Deportivo Gvadalaharu zadužio je broj "143". Ovaj štoper je međutim broj nosio kratko. Ubrzo je dobio "15".
Con ustedes... Victor Peráles, nuevo Refuerzo de @ClubTiburones #Veracruz. pic.twitter.com/AOonik4egg
— Tachi Morales ) (@tachimorales) May 29, 2014
Sličnih primera ima još mnogo, ali eto mi smo izabrali baš ove, po nama najzanimljivije.