NIJE ŽELEO ZA HRVATSKU DA IGRA: U 35. godini debitovao za Srbiju, sad je na Evrobasketu! Fascinantnija od svega je priča NJEGOVOG ČUVENOG PRETKA
Zanimljivo.
Nikada nije kasno da zaigraš za reprezentaciju. Primer za to je i košarkaš Marko Jagodić-Kuridža. Od malih nogu je maštao da zaigra za selekciju Srbije i to mu se ostvarilo u 35. godini.
MERIDIAN NAGRADIO JOŠ JEDNOG IGRAČA: Nenad se pridružuje “Orlovima” u Kataru - igraj i ti i nađi se na Mundijalu!
EVROBASKET: Belgijanci bez rešenja za Dubljevića, Crna Gora u pohodu za nok-aut fazu
VESELI UPOZORAVA SRBIJU: Vi ste NAVIKLI na nešto DRUGO!
Nekadašnji igrač Crvene zvezde, a sada košarkaš Budućnosti se našao na spisku selektora Svetislava Pešića za ovogodišnji Evrobasket.
Svojevremeno je dok je nastupao za Cibonu dobio pitanje za koju bi reprezentaciju zaigrao, Hrvatsku ili Srbiju. Odmah se opredelio za Srbiju. Ali kada se vidi njegovo poreklo jasno je da je to bila jedina opcija.
Njegov predak je Petar Jagodić, u narodu poznat kao Kuridža (odatle i prezime Jagodić-Kuridža), rođen je oko 1666. godine u selu Bilišanima, u obrovačkom kraju, Bukovica, Dalmacija.
Bio je sveštenik u crkvi Svetog Petra u Biovičinu Selu. Kao poznati borac za socijalnu pravdu stavio se na čelo narodnog ustanka poznatijeg kao Kuridžina buna koja je 1704. godine buknula na području Bukovice i Ravnih Kotara protiv mletačke vlasti, odnosno skupljača "decime" (poreza).
U oktobru 1704. godine, posle devet meseci ustanka, morao je prebeći u Liku. Sledeće godine se vraća u Dalmaciju kad je dobio garanciju od novog providura Giustina da Riva da mu se neće suditi. Nastanio se u svojim Bilišanima gde je nastavio mirno da živi. Ali ne zadugo.
Po dolasku novog providura 1706. gopdine, Canaieti ga hapsi i zatvara u kninsku tvrđavu. Odatle je prebačen za Zadar, gde mu je suđeno. Osuđen je 9. jula 1706. godine na 40 godina teške tamnice. Kaznu je izdržao u tamnici u Veneciji. Za tih 40 godina robstva ništa nije znao o svojoj ćerki Magdalini (Mandi) koja je živela sama u Bilišanima.
Oslobođen je 9. jula 1746. godine. Iako je u tamnici ogluveo i oslepeo nije mu dozvoljeno da se vrati u Bilišane. Umro je u Zadru 9. aprila 1749. godine.
Najnovije vesti o Evrobasketu možete naći OVDE.