PORTPAROL KK PARTIZAN IVAN IVKOVIĆ: Svi moraju da se upoznaju sa mehanizmima zaštite od digitalnog nasilja (FOTO)
"Nasilje u komentarima i direktnim porukama su gotovo svakodnevica".
Digitalno nasilje postaje ozbiljan problem sa kojim srpsko društvo mora da se suoči na ozbiljniji i konkretniji način. Jedan u nizu sagovornika portala Srbija Danas na ovu temu je i portparol KK Partizan Ivan Ivković koji ima višegodišnje iskustvo rada na društvenim mrežama, pa njegove reči i saveti zbog toga imaju dodatnu težinu. Ivković je vodio naloge na društvenim mrežama u Olimpijskom komitetu Srbije i Košarkaškom savezu Srbije, a sad taj posao radi u KK Partizan.
- Svako ko je prisutan na društvenim mrežama može biti i vrlo verovatno je bio žrtva digitalnog nasilja ili je barem neko pokušao da ga maltretira u virtualnom svetu. Ovde je jako važno da pažljivo koristimo reč "žrtva" jer retko ko želi da se stavi u tu poziciju i da prizna da je bio žrtva makar i neukusne šale. Na ličnom planu, bilo je nekih pokušaja, čak i od drugara koji su u mladosti želeli da ispadnu duhoviti, ali nije bilo ništa ozbiljno, ništa što je moglo da ostavi posledice. Sa druge strane, prilikom vođenja naloga na društvenim mrežama, kako za Partizan sada, tako i ranije za OKS ili KSS, pretnje i nasilje u komentarima i direktnim porukama su gotovo svakodnevica.
- Prvo pokušate u direktnom kontaktu, van javnog četa (mada od pojave screenshotova ništa više nije privatno) da urazumite tog nekoga i objasnite posledice njegovog/njenog ponašanja jer često oni toga nisu ni svesni nego društvene mreže koriste kao "izduvni ventil" i sebično posmatraju situaciju. Ako to ne urodi plodom, mehanizmi kao što su blokiranje kontakta i prijavljivanje neprikladnih sadržaja su mehanizmi koji su možda nedovoljno efikasni, ali dovoljno dobri da se u većini slučajeva zaštitite.
ZLO TREBA ISKORENITI: Iva Štrljić dala svoj glas u borbi protiv NASILJA NAD DECOM
Član Orlova se suočavao sa neprijatnostima na društvenim mrežama, OTKRIO kako ih je rešio (FOTO)
- Nemojte da se bojite da će vas neko gledati kao žrtvu ili smatrati da ste manje vredni ako se sa problemom suočite tako što ćete se obratiti za pomoć. Niko ne voli da bude tužibaba, zato na prvom mestu budite primer kulturnog ponašanja i pokušajte da umirite situaciju. Ako se nasilje nastavi, nasilnike mirne duše tretirajte kao što bi tretirali svakog siledžiju. Prijave neprikladnih sadržaja su anonimne, postoje i organizacije poput "Biraj reči, hejt spreči" koje vas uvek mogu pravovremeno posavetovati i pomoći vam oko prijavljivanja i neutralisanja digitalnog nasilja.
- Ono je gotovo svakodnevna pojava u većem ili manjem obliku.
MILICA DABOVIĆ O DIGITALNOM NASILJU: Niko ne zaslužuje da bude maltretiran! (FOTO)
- Lično me nisu mnogo "kreativno" vređali, ali su zato u sportu ljudi vrlo rečiti. Neke uvrede i kletve sam naučio tek kada sam ih dobio.
- Imam, ali za sada samo koristi whats app i you tube, naravno sa ograničenom dostupnošću sadržaja. Ipak, trenutno mu je nepunih devet godina i pitanje je trenutka kada će poželeti da bude prisutan na drštvenim mrežama. Do tada, potrudiću se da bude digitalno pismen i da ih koristi na pravi način.
- Kao i u životu, preporuka je da ne radite drugima ono što ne biste voleli da neko uradi vama. Pokušajte da razmislite o tome kakvu poruku šaljete pre svega o sebi kada nešto postavite na društvene mreže. Razmislite šta biste pomislili kada biste takvu sliku ili sadržaj videli kod nekog druga, drugarice ili nepoznatog vršnjaka - zaključio je Ivković.
IVAN BOŽOVIĆ: Digitalnom nasilju se mora stati na put (FOTO)
U okviru našeg projekta LOG OUT nasilje, koji se realizuje u saradnji sa Gradom Beogradom, a usmeren je na prevenciju i suzbijanje posledica digitalnog nasilja, u narednim mesecima imaćete priliku da se informišete o tome kako da ostanete bezbedni na internetu, na šta treba da obratite pažnju, kako da uočite zlostavljanje u digitalnom svetu i da steknete mnoštvo drugih korisnih znanja koja će pomoći da u Srbiji rastu bezbedna deca.