Како преживети гужву и сачувати живце на граници?
Стрпљивим и толерантним понашањем утицаћете и на боље понашење осталих учесника у саобраћају, а то умногоме може да олакша чекање у километарским колонама.
Наша земља је транзитно подручје за десетине хиљада путника из западне Европе ка Бугарској, Грчкој и Турској, а када се њима придкључе и наши туристи резултат је само један – километарске колоне на 30 степени.
КОЧИОНО УЉЕ: Која је његова улога, да ли се мења и када? (ВИДЕО)
ШОКАНТАН ВИДЕО: Медвед у потрази за храном ушао у паркирани ауто
ВОЗАЧИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Због радова преусмеравање саобраћаја на више путева!
Додатни проблем је то што возачи који се нађу у гужви губе много времена, а ту су често и мала деца па су изложени великом стресу који додатно погоршава ситуацију.
Емоционалну штету је тешко израчунати, али се материјална може изразити у бројкама. Једно истраживање које је проведено у Сједињеним Америчким Државама пре неколико година показало је да материјална штета коју узрокују саобраћајне гужве износи око 70 милијарди долара годишње.
Како би се добро расположење и задовољство због боравка на одмору одржало и током пута, посебно у повратку кући, потребно је извршити припреме за пут. Пре свега, најбоље је да уз помоћ неког од сајтова који помажу при избору итинерера испланирате адекватну путању којом ћете се кретати на повратку кући.
Овде треба обратити пажњу на то да најкраћи пут не значи увек и најбрже и најмање стресно путовање. Колико и како ћете путовати, осим дужине у километрима, зависи и од категорије и квалитета пута, да ли има предвиђених радова и успорења саобраћаја, као и колико ћете чекати на граничном прелазу.
Ако је то могуће, за прелазак преко границе важно је изабрати радни дан и поподневне сате, када је на граничним прелазима и иначе мања гужва.
Податке о категорији пута и евентуалним радовима можете наћи на специјализованим сајтовима за планирање вашег пута, док информације о актуелним задржавањима на граничним прелазима можете добити ако се обратите Ауто-мото савезу Србије (AMSS).
У случају да се на главним и најпрометнијим граничним прелазима дуго чека, може се користити и неки од алтернативних прелаза у околини.
С обзиром да се током летње сезоне ситуација може променити из часа у час, савет возачима који се враћају у Србију је да се путем СМС-а код својих рођака и пријатеља у земљи (који могу да позову AMSS на број 987) на време распитају о тренутном стању на граничном прелазу ком се приближавају, како би се по потреби преусмерили на алтернативни гранични прелаз.
Ово важи само у случају да су задржавања на граници предуга, као када се рецимо на Хоргошу на улазак у Србију чека по три сата. Са друге стране, алтернативне прелазе, попут Келебије, не исплати се користити ако су задржавања на Хоргошу око пола сата.
Како бар сачувати живце?
- Чините другима оно што бисте хтели да други чине вама - мудар је савет кога би се требало придржавати сваки возач.
Његовом применом могли би се смањити неки од најгорих проблема у саобраћају. С друге стране, ако свако мисли само на себе и на оно што њему највише одговара, чак и најбољи планови могу пропасти.
Возачи и његови сапутници/сапатници би стрес могли да ублаже слушањем вести или музике на радију, читањем књиге или штампе у ситуацијама када се на граничном прелазу буквално стоји у месту по неколико сати.
Немојте да свирате другим возачима јер ће их то само додатно узнемирити и направити још већи проблем, често може изазвати и физички сукоб, а не само да ништа неће решити већ ће вам и сигурно упропастити одмор.
Трудите се да останете мирни и не прилазите сувише близу агресивним возачима, којих има на сваком кораку. И овде је кључан фактор стрпљење.