ТОП 5: Ово су најважнији савети за ВОЗАЧЕ ПОЧЕТНИКЕ!
На ове ствари морате обратити пажњу!
Куповина првог возила за младе возаче често је одабир неког старијег возила уз које учимо како да користимо и одржавамо ауто да не бисмо понављали грешке на неком следећем ауту. За њих, али и оне који о ауту знају само како се покреће, доносимо савете уз које ће вожња бити сигурнија и поузданија.
Пратите сервисне интервале. Најједноставнији начин да ваш аутомобил увек буде здрав јесте да узмете приручник и потражите сервисне интервале који ће вам јасно навести када треба да мењате текућине у возилу, филтере, али и остале потрошне делове. Пратите препоруке произвођача како би аутомобил остао у одличном стању. Једна од најважнијих сервисних ставки је промена уља. Пратите упутства кад треба мењати уље и будите редовни.
ХИТ У СВЕТУ! Полетео први дрон такси! Револуција је стигла (ФОТО/ВИДЕО)
Нађите механичара којем верујете. Поправке и сервиси могу да буду прилично тежак проблем за неискусне возаче или оне којима ауто представља само средство за долазак до тачке Б. Многи страхују од тога да ће им неко наплатити превише или да ће им уградити неквалитетне делове. Како би пронашли оног 'svog' механичара којег ћете се држати, не морате да идете до оног најближег. Слушајте препоруке пријатеља и потражите оног који ће вам најбоље објаснити шта и како ради са вашим возилом.
Прилагодите се времену. Како се приближавају хладни дани, то значи и да морате да припремите ауто како током зиме не би остао у квару. Проверите колико је стар акумулатор и у каквом је стању. Заменски обично трају краће од оних из оригиналне уградње. Замените истрошене брисаче и уместо летње ставите зимску течност за прање ветробранских стакала. Поред зимских гума на свим точковима односно гума са ознаком М С, зимском опремом и даље се сматрају летне гуме на свим точковима и ланци за снег приправни за постављање на погонске точкове. Наравно, пазите на истрошеност гума.
Лампице имају сврху - гледајте их. Плоче с инструментима пуне су светлећих лампица које говоре шта се догађа с возилом. Не игноришите их, посебно ако се ради о онима са црвеним и жутим светлом, јер су спојене на разне сензоре у возилу и могу да укажу на проблем са кочницама, уљем, акумулатором, управљањем... Ако не знате шта значи која лампица, објашњење можете да нађете у приручнику. Новији аутомобили срећом имају напредније рачунаре и могу пуно јасније на екранима да објасне шта се тачно догађа са разним сензорима.
Резерва није циљ којег се треба држати. Не чекајте да вам аутомобил дође до резерве и не возите се са минималном количином горива. Осим што бисте могли да останете на путу због погрешне процене, то није ни здраво за ваш аутомобил. Код старијих лимених резервоара може да се кондензује вода и да изазове корозију. Рђа потом може да се помеша са горивом и да оштети пумпу. Такође, путни рачунари могу погрешно да региструју количину горива и да јаве потпуно погрешно колико вам је километара преостало.