Зашто је важно да НЕ СЕДАТЕ ОДМАХ у аутомобил који је ДУГО БИО НА СУНЦУ?
Статистике показују да се највећи број саобраћајних незгода дешава у најврелијим летњим месецима, па ако већ морате да возите по високим температурама послушајте савете који ће ту вожњу учинити пријатнијом
Сезона годишњих одмора повећава број учесника у саобраћају и могућност већег броја саобраћајних незгода. Статистике показују да се највећи број саобраћајних незгода дешава лети и то најчешће у јулу, августу и септембру.
Зато се свим возачима саветује да се придржавају правила за вожњу у летњим условима које препоручује Институт за јавно здравље Србије:
1. Не улазите у аутомобил који је стајао на сунцу, обавезно отворите сва врата и прозоре, укључујући и пртљажник. Тако ће те проветрити и за неки степен расхладити ваздух у аутомобилу.
2. Употреба клима уређаја треба да омогући да унутрашња температура буде нижа 5 до 7 степени од спољашње.
3. Правите паузе током вожње: у току вожње по високим температурама и путовањем на дужим релацијама потребно је правити паузе од по 15 минута на свака 2 сата вожње. Проветравање возила, унос довољне количине течности и лагано истезање, отклониће прве знаке умора који се обично јављају након другог сата вожње.
4. Велике врућине представљају ризик по безбедну вожњу, јер много брже доводе до умора и исцрпљености. Умор је узрочник сваке треће саобраћајне незгоде на путевима, а неминован је пратилац дугих вожњи, нарочито у ноћним и неповољним климатским условима, попут великих врућина. Како бисте спречили или одложили настанак умора у току вожње, пре путовања се добро наспавајте и одморите.
5. На пут немојте кретати уколико сте конзумирали алкохол или друге психоактивне супстанце, укључујући и лекове за које је назначено у упутству да могу да утичу на способност управљања моторним возилима.
6. Вежите се - употреба сигурносног појаса је обавезна за сваког путника у возилу било да је у питању возач, сувозач или путник на задњем седишту. Према подацима Светске здравствене организације, употреба сигурносних појасева за возаче и путнике на предњим седиштима смањује ризик од смртног исхода за готово 50 одсто, док за путнике на задњим седиштима тај проценат у појединим деловима света износи и до 75 одсто.
7. Водите рачуна о безбедности деце у возилу - деца најчешће страдају као путници у возилима, а један од разлога је некоришћење или неправилно коришћење ауто седишта. Према подацима Светске здравствене организације дечија ауто-седишта умањују ризик страдања одојчади за око 70 одсто, а код деце узраста 1–4 године за 54 одсто. Код деце узраста 4 - 7 година помоћна седишта умањују ризик тешких повреда за 59 одсто.
8. Никада децу не остављајте у паркираном возилу на сунцу! Чак и са отвореним прозорима, ако је напољу 25°Ц, температура у ауту се за 10 минута може попети на 40°Ц, а ако је напољу 35°Ц, температура у ауту достиже и 50. подељак. Деца су осетљива на екстремне температуре, па се могу прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе. У случају прегрејавања код деце, може доћи до топлотног удара који може имати фаталне последице.
9. Водите рачуна и ако превозите кућног љубимца - ако се вози пас на задњем седишту потребно га је везати посебно дизајнираним појасевима за псе, док мали кућни љубимци имају посебне путне кутије. Никада их не остављајте у паркираном аутомобилу на сунцу.