ВЕЛИКИ ГУБИЦИ У СВЕТУ "ЦРНОГ ЗЛАТА": Ковид оставио велике ожиљке, поражавајући пад прихода нафташа
Бритиш Петролеум је известио ове недеље о првом губитку у деценији од 5,7 милијарди долара
Пандемија корона вируса оставила је дубоке ожиљке у глобалној индустрији нафте и гаса, што ових дана потврђују финансијски извештаји водећих нафтних компанија за 2020, а који говоре о поражавајућем паду прихода, добити и о губицима.
ВРЕДНОСТ НАФТЕ БЛИЗУ НАЈВИШЕГ ГОДИШЊЕГ НИВОА: Смањене залихе "црног злата" отерале цену "у небо"
СРБИЈА СЕ ОКРЕЋЕ "ЗЕЛЕНОЈ" ЕНЕРГИЈИ: Нови закон у припреми, сви ће моћи да производе соларну енергију
ХОРОР У РАФИНЕРИЈИ НАФТЕ: Избио велики пожар, једна особа погинула (ФОТО/ВИДЕО)
Англо-холандски нафтни гигант Ројал Дач Шел известио је да је прилагођена зарада компаније износила 4,85 милијарди долара у целој 2020, што је пад од 71 посто, у односу на профит од 16,5 милијарди из 2019.
У последњем кварталу прошле године, прилагођена добит компаније је пала за 87 процената међугодишње и износила је 393 милиона долара. Финансијски резултат Шела и није толико лош у односу на конкуренте као што су амерички Ексон Мобајл и Шеврон, те британски Бритиш Петролеум.
Они су пријавили тешке губитке због дуготрајног пада потражње за енергентима током мера локдауна, уведених широм света услед пандемије.
Бритиш Петролеум је известио ове недеље о првом губитку у деценији од 5,7 милијарди долара, док је Ексон пријавио губитак од 22,4 милијарде долара, први откако је постао јавно предузеће.
Акције Шела су јуче ујутру бележиле занемарљиву негативну корекцију , док су током прошле године тонуле, дотакавши 28. октобра најнижи ниво у више од четврт века, од 878,1 пенија.
Од тада су се опоравиле, али су и даље за 40 посто испод вредности коју су имале крајем 2019, пре удара ковида на нафтна тржишта.
Шелови резултати долазе недељу дана уочи представљања дугорочне стратегије која треба да омогући овом диву да постане компанија са нето нултом емисијом до средине века, и којом треба да убеди инвеститоре да има профитабилну будућност у свету с ниском емисијом угљеника.
Компанија планира велико реструктурирање у оквиру програма за смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште, при чему намерава да угаси 9.000 радних места, што чини више од 10 посто њене радне снаге.
Реорганизација треба да резултира додатним годишњим уштедама расхода у распону од две до 2,5 милијарди долара до 2022. године, поврх смањења трошкова најављених прошле године у износу од три до четири милијарде долара.
Шелов готовински ток (cash-flow) опао је лани за скоро петину у односу на 2019. годину, док је удео његовог дуга у капиталу порастао на 32 посто са 29 процената.